Jednou vetou

Ceny ropy v piatok klesli, za celý týždeň padli o vyše 6 %

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy sa v piatok (2. 11.) znížili a majú za sebou štvrtý týždňový pokles po sebe.

Investori sa totiž obávajú nadmernej ponuky na trhu. USA oznámili, že udelia osem výnimiek zo sankcií, ktoré začnú platiť v pondelok (5. 11.), na dovoz ropy z Iránu.

Decembrový kontrakt na americkú ropu WTI v piatok zlacnel o 55 centov a uzavrel na úrovni 63,14 USD (55,30 eura) za barel (159 litrov). Za celý týždeň cena WTI padla o 6,6 %.

Januárový kontrakt na ropu Brent v piatok oslabil o 6 centov na 72,83 USD za barel. Severomorská ropa za celý týždeň stratila 6 % a od začiatku októbra, keď sa jej cena dostala najvyššie od októbra 2014, zlacnela o 16 %.

Prologis: Postupne zaniká model klasických maloobchodov

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v piatok oznámil, že USA udelia ôsmim veľkým dovozcom ropy výnimku z ekonomických sankcií na import iránskej ropy. Nekonkretizoval, kto dostane výnimky, len uviedol, že Európska únia (EÚ) ako celok výnimku nedostane.

Podľa agentúry Bloomberg medzi osem štátov s výnimkami patrí Južná Kórea, Japonsko a India. Čína, ktorá je veľkým dovozcom ropy z Iránu, ešte stále rokuje s Washingtonom o podmienkach, ale tiež je medzi týmito ôsmimi krajinami, dodal Bloomberg.

(1 EUR = 1,1417 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie