Jednou vetou

Ceny ropy v závere tohto týždňa vzrástli, cena Brentu uzavrela pod 72 USD

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy v závere štvrtkového obchodovania (18. 4.) vzrástli, keď ich nahor potlačili informácie o poklese vývozu zo Saudskej Arábie a zníženie počtu ropných vrtov aj zásob v Spojených štátoch.

Vývoz ropy zo Saudskej Arábie, ktorá je kľúčovým členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), klesol vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 277.000 barelov pod 7 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov).

Počas veľkonočných sviatkov pozor na alkohol a úrazy pri šibačke, radia poisťovne

Ceny podporil aj fakt, že podľa údajov amerického ministerstva energetiky sa znížili týždenné zásoby ropy, ako aj benzínu a ropných destilátov v USA. Najmä ropné zásoby zaznamenali nečakaný pokles.

Navyše americké ropné firmy prvýkrát za tri týždne znížili aj počet aktívnych ropných vrtov, ktoré signalizujú budúci vývoj ťažby. Ako uviedla spoločnosť Baker Hughes, ich počet klesol v týždni do 18. apríla o osem.

Baker Hughes zvykne zverejňovať tieto údaje v piatok, pre veľkonočné sviatky však správu zverejnila o deň skôr. V piatok je pre veľkonočné sviatky zatvorená väčšina finančných trhov.

V reakcii na tieto informácie cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júnovým kontraktom vzrástla na záver štvrtkového obchodovania o 35 centov a obchodovanie uzatvorila na úrovni 71,97 USD (63,97 eura) za barel.

Pestovatelia žiadajú ministra práce o pomoc pri nedostatku brigádnikov

Priblížila sa tak k 5-mesačnému maximu, ktoré zaznamenala v stredu na úrovni 72,27 USD/barel. Za celý týždeň dosiahla rast na úrovni 0,6 %, čo predstavuje štvrtý týždenný rast po sebe.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v máji uzatvorila štvrtkové obchodovanie na úrovni 64 USD/barel.

Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 24 centov. Rast zaznamenala aj za celý týždeň, už siedmy týždeň po sebe. Bol však len mierny, na úrovni necelých 0,2 %.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový