Jednou vetou

Ceny ropy v závere týždňa klesli, za týždeň zaznamenali pokles o vyše desatinu

Ilustračné,

Foto: pixabay

Ceny ropy zaznamenali na záver piatkového obchodovania (21. 12.) pokles na najnižšiu úroveň od 3. štvrťroka 2017, čo viedlo k týždennému poklesu o viac než desatinu.

Podľa analytikov je za tým čiastočne aj fakt, že krok Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) znížiť produkciu od budúceho roka stále nie je pre trhy dostatočne presvedčivý.

Ceny ropy išli v priebehu týždňa nadol spolu s otrasmi na akciových trhoch, keďže vzhľadom na situáciu v poslednom období sa investori stále viac obávajú o vývoj svetovej ekonomiky.

Dow Jones má za sebou najhorší týždeň od finančnej krízy v roku 2008

Spomaľovanie jej rastu bude znamenať znižovanie dopytu po rope a tieto obavy nedokázalo vyvrátiť ani rozhodnutie OPEC a niektorých ďalších producentov znížiť od januára produkciu ropy. K poklesu cien ropy prispeli aj nastupujúce vianočné a novoročné sviatky, takže obchodovanie bolo obmedzené.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári klesla na záver piatkového obchodovania o 53 centov a obchodovanie uzatvorila na úrovni 53,82 USD (47,15 eura) za barel (159 litrov). V priebehu obchodovania sa dostala až na 52,79 USD/barel, čo predstavovalo najnižšiu hodnotu Brentu od septembra minulého roka.

Banky v predvianočnom období evidujú zvýšený záujem o úvery

Cena americkej ľahkej ropy WTI ukončila v piatok obchodovanie na úrovni 45,59 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 29 centov. Počas dňa však klesla až na 45,13 USD za barel.

V obidvoch prípadoch zaznamenali ceny ropy týždenný pokles o viac než 11 %. Od začiatku októbra, keď ceny ropy dosiahli niekoľkoročné maximá, stratili už viac než tretinu svojej hodnoty.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie