Jednou vetou

Ceny ropy výrazne klesli, cena Brentu skĺzla pod 70 USD/barel

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy v utorok klesli, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 70 USD a cena WTI pod 60 USD za barel (159 litrov).

Podpísalo sa pod to varovanie amerického prezidenta Donalda Trumpa Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby neznižovala produkciu a netlačila tak ceny komodity nahor.

Minister ropného priemyslu Saudskej Arábie Chálid al-Fálih v pondelok uviedol, že s cieľom dostať trh opäť do rovnováhy by členovia OPEC a ďalší producenti mali na budúci rok znížiť produkciu ropy zhruba o 1 milión barelov denne.

Pellegrini: Na Slovensku máme firmy, ktoré môžu byť pre Azerbajdžan zaujímavé

Aj podľa analytikov ING Bank sú „vzhľadom na prebytok ropy na trhu a riziko spomaľovania ekonomiky škrty v roku 2019 nevyhnutné“.

Ako uviedli, „čím bližšie k roku 2019, tým je jasnejšie, že trh bude zápasiť s vysokými prebytkami, minimálne v 1. polroku budúceho roka“.

Príčinou vysokých zásob na trhu je aj produkcia v USA. Podľa Bank of America Merrill Lynch vysoká ťažba v Spojených štátoch, spolu s ťažbou v Rusku a Saudskej Arábii, začína nepriaznivo vplývať na rovnováhu na trhu.

Navyše, produkcia v USA, už teraz na rekordnej úrovni 11,6 milióna barelov denne, by v budúcom roku mala ešte vzrásť, a to na vyše 12 miliónov barelov denne, dodala banka.

Trump však s vyjadreniami Saudskej Arábie vonkoncom nesúhlasí. „Dúfam, že Saudská Arábia a OPEC produkciu neznížia. Ceny ropy by mali byť vzhľadom na ponuku omnoho nižšie,“ uviedol na Twitteri.

Trump varoval kartel OPEC, aby neznižoval produkciu ropy

Jeho reakcia sa odrazila na vývoji cien komodity. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.46 h SEČ 69,41 USD (61,62 eura) za barel.

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 71 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s decembrovým kontraktom klesla o 78 centov na 59,15 USD/barel.

(1 EUR = 1,1265 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie