Jednou vetou

Ceny starších bratislavských bytov po prudkom raste poklesli

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Ceny starších bytov v Bratislave v prvom štvrťroku 2018 poklesli. V poslednom kvartáli 2017 ich cena vzrástla nadpriemerným tempom. Pokles mohol byť len miernou korekciou cien. TASR o tom vo štvrtok informovala spoločnosť Bencont Investments, ktorej analytici sa venujú trhu s bytmi v Bratislave.

Podľa analytikov sa však v ponuke bytov z druhej ruky objavilo viac starých nezrekonštruovaných bytov, ktoré mohli takisto spôsobiť cenový pokles.

Priemerná jednotková cena starších bytov dosiahla v prvom štvrťroku 2018 priemernú cenu vo výške 2274,79 eura za štvorcový meter s daňou z pridanej hodnoty.

Poskytovanie úverov sa sprísni

„Oproti predchádzajúcemu štvrťroku tak zaznamenali prepad o 3,85 %, zatiaľ čo medziročne vzrástli o 6,98 %. K cenovému poklesu bytov z druhej ruky došlo po takmer kontinuálnom päťročnom raste cien a po najprudšom medzikvartálnom raste jednotkových cien za toto obdobie,“ konštatujú analytici.

Pokles jednotkovej ceny zaznamenali vo všetkých piatich okresoch Bratislavy, najvýraznejší bol v mestskej časti Staré Mesto, kde predstavoval 7,3 % medzikvartálne. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2017 ceny vzrástli vo všetkých bratislavských okresoch a najviac v Starom Meste.

Cena nájmu v hlavnom meste počas prvých troch mesiacov roku 2018 dosiahla s energiami 718 eur. Medziročne ide tak o rast takmer 9 %, oproti posledným mesiacom roka 2017 je zmena zanedbateľná, uzatvára spoločnosť.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie