Jednou vetou

Česi dlhujú bankám a nebankovým ústavom 2,32 bilióna Kč

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Česi sa zadlžujú čoraz viac. Vlani na konci roka bol ich dlh 2,32 bilióna Kč (90,90 miliárd eur). Medziročne vzrástol o 177 miliárd Kč, teda o 8,3 %. Zároveň opäť klesol objem nesplácaného dlhu (o 4,5 miliardy Kč) na 34,6 miliardy Kč. Portál televíznej stanice ČT24 sa odvoláva na najnovšie údaje bankového a nebankového registra klientskych informácií.

Za rastúcim dlhom obyvateľov stoja aj naďalej predovšetkým úvery na bývanie. Dlhodobý dlh, teda dlh z hypoték a stavebného sporenia, vzrástol medziročne o 150 miliárd Kč.

Ekonómovia bánk nevidia príčiny zhoršenia situácie na trhu práce

Objem dlhu ohrozeného nesplácaním, teda takého, pri ktorom neboli zaplatené tri splátky po sebe, alebo ktorý bol vyhlásený za ihneď splatný, klesol na konci roka o 11,6 %. Objem dlhodobého ohrozeného dlhu sa znížil o 1,7 miliardy Kč a objem krátkodobého ohrozeného dlhu klesol o 2,8 miliardy Kč.

Priemerná splátka úveru na jedného klienta dosiahla na konci vlaňajška 7565 Kč, a dosiahla tak takmer štvrtinu priemernej hrubej mesačnej mzdy.

Vláda opätovne vymenovala za člena Bankovej rady NBS Vladimíra Dvořáčka

Takmer polovica z troch miliónov klientov bánk a nebankových finančných inštitúcií mala na konci roku 2018 jednu úverovú zmluvu. Tri a viac úverových zmlúv malo 26 % klientov. Z nich 6,5 % ľudí malo päť a viac takýchto zmlúv. S rastúcim počtom zmlúv sa zvyšuje riziko, že sa ľudia dostanú do problémov s ich splácaním.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem