Jednou vetou

Česi sa presadzujú v exotike, vývoz do Afriky rastie najrýchlejšie od krízy

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Obchody medzi Českom a exotickými krajinami rastú najrýchlejšie za posledných 10 rokov. Po útlme v 90. rokoch, keď sa české spoločnosti orientovali na západné trhy, sa na začiatku tisícročia začalo obnovovanie väzieb, ktoré trvá dodnes.

Ako uviedol server iHNED.cz, český export na africký kontinent vzrástol v roku 2018 o vyše 19 % a dosiahol 47,7 miliardy Kč (1,86 miliardy eur).

Slovenské mlieko sa bude exportovať do Číny, oznámila Matečná

To je najvýraznejšie tempo rastu od svetovej finančnej krízy v roku 2008. Aj keď táto suma predstavuje iba 1 % z celkového vývozu a stále ide o rizikové trhy, český štát vzťahy s týmito krajinami aktívne posilňuje.

„Vďaka svojej geografickej polohe na prahu Európy, nadbytku nerastných surovín a poľnohospodárskej pôdy, dynamickému demografickému vývoju a posilňujúcej strednej triede je Afrika dôležitým teritóriom, ktorého význam dlhodobo rastie,“ povedal riaditeľ zahranično-ekonomických politík ministerstva priemyslu a obchodu Richard Hlavatý.

České produkty a služby mieria v rámci Afriky najčastejšie do Juhoafrickej republiky a Egypta. Nedávno ale štátna poisťovňa Egap podporila projekt smerujúci na trh Pobrežia Slonoviny. Ide o dodanie 400 autobusov z Vysokého Mýta. Ekologické riešenia pre tamojšiu dopravu zabezpečila firma Iveco Czech Republic.

Po slabom roku 2017 sa produkcia vína vlani zvýšila takmer o pätinu

Ako povedal Sylvain Blaise, viceprezident firmy Iveco zodpovedný za značku Iveco Bus, ide o prvú dodávku autobusov firmy na CNG na africký kontinent.

Pobrežie Slonoviny je tretím najdôležitejším partnerom Česka na africkom kontinente, pričom obrat vzájomného obchodu vlani vzrástol takmer o 15 % na 1,28 miliardy Kč. Okrem autobusov do krajiny Česi vyvážajú aj obuv, papier, stroje či železničné zariadenia.

Iný projekt realizovali české firmy v Papui-Novej Guinei, kde sa vyše 25 podnikov podieľalo na výstavbe nemocnice. Diagnostické a chirurgické centrum provinčnej nemocnice Goroka otvorili v septembri minulého roka.

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike