Jednou vetou

Česká ekonomika spomalila vlani tempo rastu na 3 %

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Rast českej ekonomiky vlani spomalil na 3 % zo 4,5 % v roku 2017. Uviedol to v piatok vo svojom odhade Český štatistický úrad (ČSÚ). Vo 4. štvrťroku vzrástol český HDP medziročne o 2,9 %.

Česká ekonomika rastie pomalšie než ostatné krajiny V4, keď slovenský hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol vlani o 4,1 %, maďarský HDP o 4,9 % a poľský o 5,1 %, uviedol server novinky.cz.

Čínske spotrebiteľské ceny aj ceny výrobcov výrazne spomalili tempo rastu

„Česká ekonomika sa dostala na hranicu svojich produkčných možností skôr než ostatné štáty V4. Stačí sa pozrieť na situáciu na domácom pracovnom trhu. Všetky krajiny V4 majú síce aktuálne rekordne nízku nezamestnanosť, ale z pohľadu počtu voľných pracovných miest a počtu nezamestnaných je Česko suverénne na čele,“ povedal Novinkám analytik spoločnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil, že nedostatok ľudí podľa prieskumu štatistikov bráni rastu v priemysle viac než nedostatočný dopyt.

Ďalším dôvodom, prečo česká ekonomika rástla vlani pomalšie, bola podľa neho len veľmi mierne expanzívna hospodárska politika v porovnaní s ostatnými krajinami V4.

Rast inflácie v Španielsku sa v januári spomalil

V prípade menovej politiky bolo Česko prostredníctvom ČNB jedinou krajinou v stredoeurópskom regióne, kde vlani dochádzalo k sprísňovaniu menovej politiky prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb.

Môže vás zaujímať

EUROFONDY: Takto čerpalo Slovensko ku koncu februára zdroje EÚ