Jednou vetou

České samopaly budú vyrábať Maďari

Ilustračné foto

Foto: TASR

V Maďarsku sa budú vyrábať české zbrane. Dcérska spoločnosť uherskobrodskej Českej zbrojovky, firma CZ Export Praha, podpísala v Maďarsku licenčnú zmluvu na výrobu 200.000 ručných zbraní v hodnote 100 miliónov eur.

Ako uviedol server e15.cz, 10-ročnú licenciu kúpila štátna zbrojárska spoločnosť M.o.D. Arzenál. Za akých finančných podmienok Česká zbrojovka licenciu predala, firma nechcela bližšie špecifikovať. Výroba sa týka pištolí radu P-07/09, samopalov Scorpion a útočných pušiek rodiny CZ Bren 2, ktoré využije prevažne maďarská armáda.

V prvej etape sa budú v Maďarsku iba montovať diely dodané z Česka a od januára budúceho roka sa už v krajine budú vyrábať celé zbrane. Ako povedal maďarský minister obrany István Simicskó, kontrakt umožní vytvoriť zhruba 200 nových pracovných miest. Podpísali ho ministri obrany koncom marca v Budapešti.

Česká zbrojovka dosiahla v roku 2016 rekordné tržby okolo 4 miliárd Kč (157,86 milióna eur). Rekordný bol aj zisk 600 miliónov Kč, uviedol server iHNED.cz. Čísla za minulý rok spoločnosť s približne 2000 zamestnancami zatiaľ nezverejnila. Medzi najväčšie exportné teritóriá firmy patria Európa, Thajsko, Kanada, najmä však USA. Spoločnosť funguje od roku 1936 a okrem materského závodu v Uherskom Brode má výrobu aj v Brne, na Slovensku a v USA.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie