Český minister dopravy Ťok chce, aby Kapsch znížil cenu prevádzky mýta

Ilustračné foto

Foto: TASR

Český minister dopravy Dan Ťok chce, aby rakúsky prevádzkovateľ mýtneho systému pre nákladné vozidlá Kapsch TrafficCom už teraz znížil cenu za správu mýta. Kapsch sa v rámci vypísaného tendra snaží získať kontrakt na prevádzkovanie systému aj po roku 2019 a uviedol, že dokáže mýto vyberať aj podstatne lacnejšie.

Ťok podľa mediálnych správ uviedol, že Kapsch by mal už teraz znížiť náklady na 8,6 %, a nie až od roku 2020, ako firma sľubuje v prípade, že vyhrá tender. Kapsch si aktuálne necháva okolo 15 % z vybratého mýta. Rakúska firma odmietla Ťokovu požiadavku. Generálny riaditeľ Kapsch v Česku Karel Feix uviedol, že firma je ochotná s ministerstvom dopravy rokovať o znížení ceny od 1. januára 2020.

Kapsch vybudoval v Česku mikrovlnný systém výberu mýta pre nákladné autá a od roku 2007 ho aj prevádzkuje. V rámci aktuálneho tendra týkajúceho sa prevádzky mýtneho systému po roku 2019 podali predbežné ponuky štyria záujemcovia. Kapsch kritizuje tender, pretože jeho podmienky podľa firmy zvýhodňujú satelitný systém pred mikrovlnným.

Okrem Kapsch majú záujem o správu českého mýtneho systému ešte slovenský SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a nemecká firma T-Systems. Prevádzka by podľa českého ministerstva dopravy mala výrazne zlacnieť. Ceny troch zo štyroch ponúk sa podľa Ťoka pohybovali v rozmedzí tretiny až polovice pôvodnej ceny. Tú ministerstvo vlani stanovilo na zhruba 29 miliárd Kč (1,14 miliardy eur).

Môže vás zaujímať

Lagardeová skritizovala tweetovú politiku Trumpa