Jednou vetou

Chemička v Novákoch spustila zariadenie, ktoré nahradilo ortuťovú elektrolýzu

Ilustračné foto

TASR

Chemický podnik v Novákoch spustil skúšobnú prevádzku nového zariadenia, ktoré nahradilo doteraz používanú ortuťovú elektrolýzu. Od apríla tak vyrába vodík, chlór a hydroxid sodný prostredníctvom novej membránovej elektrolýzy. Informovala v utorok TASR Anna Vojteková, manažérka pre komunikáciu spoločnosti FORTISCHEM.

„Hoci sa na projekte membránovej elektrolýzy pracovalo od roku 2012, jeho realizácia sa vzhľadom na neočakávanú zmenu legislatívnych pravidiel Európskej únie (EÚ) musela udiať v rekordne krátkom čase. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ o ortuti zakázalo používanie ortuti pri výrobe chlóru a hydroxidov elektrolýzou soľného roztoku,“ uviedla Vojteková. Na základe toho bol závod podľa nej nútený zastaviť výrobu pomocou ortuťovej elektrolýzy do 12. decembra 2017 a súčasne postaviť a spustiť nové zariadenie v oveľa kratšom čase, než sa pôvodne plánovalo.

Novú membránovú elektrolýzu pripravili na skúšobnú prevádzku po ôsmich mesiacoch od začiatku výstavby. „Zariadenie bude pri plnej prevádzke produkovať 75.000 ton 100% hydroxidu sodného ročne. Pri porovnateľnom ročnom objeme si však pri plnej digitalizácii a automatizácii vyžaduje niekoľkonásobne nižšiu personálnu obslužnosť. Nová membránová elektrolýza je navyše energeticky úspornejšia a optimalizuje aj celý proces údržby,“ priblížila ďalej Vojteková.

Viac ako 30 miliónovou investíciou do nového zariadenia a jeho uvedením do plnej prevádzky podľa nej spoločnosť zaradila Slovensko a jeho chemický priemysel v oblasti chlor-alkali do skupiny popredných štátov EÚ,

zabezpečujúcich udržateľný rozvoj v symbióze s ekologickou legislatívou a požiadavkami modernej doby. „Zároveň vykonala nevyhnutný krok v rámci modernizácie výroby a zachovala si vlastný zdroj jednej z kľúčových surovín pre napĺňanie vízie core-business v oblasti polymérov a jeho širokej škály produktových aplikácií,“ skonštatovala.

Zariadenie nováckej chemičke dodala japonská spoločnosť ThyssenKrupp Uhde Chlorine Engineers Ltd. Na dodávke komponentov a materiálov sa podieľali dodávateľské firmy a odborníci z Japonska, Nemecka, Talianska, Kanady, Francúzska a Slovenska. Celý inžiniering a kompletizáciu technických celkov si zabezpečoval podnik sám v spolupráci so spoločnosťou Chemstroj, s.r.o..

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie