Jednou vetou

Chránite si svoj mobil heslom?

Ilustračné foto

foto: TASR

Viac ako polovica ľudí si svoj telefón nechráni žiadnym heslom. Napriek tomu, že máte pocit, že v telefóne nemáte žiadne citlivé údaje, skúste sa zamyslieť nad všetkými heslami, ktoré zadávate do rôznych aplikácií alebo internetového prehliadača. Šikovný hacker nemá problém prelomiť žiadne vaše heslo.

Mobilné zariadenia sú atraktívnou korisťou pre vreckových zlodejov aj pre obsah a dáta, ktoré v nich ľudia zhromažďujú. Podľa aktuálnej štúdie bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab až polovica (52 %) ľudí nepoužíva na ochranu svojho mobilu heslo, a tak ich vystavujú oveľa väčšiemu riziku, ako si sami dokážu predstaviť.

Na Slovensku sú najvyššie ceny potravín z celej V4

Mnoho ľudí sa dnes spolieha na svoje mobilné zariadenia, ktoré im umožňujú prístup na internet a vykonávanie online aktivít. Strata zariadenia v dôsledku krádeže je preto potenciálne ešte nebezpečnejšia ako kedykoľvek predtým. Napríklad 68 % jednotlivcov tvrdí, že pravidelne používajú internet vo svojom smartfóne (v porovnaní so 60 % v roku 2016) a 34 % z nich pravidelne používa na online aktivity tablet.

Tieto gadgety slúžia na ukladanie a odosielanie niekoľkých typov vzácnych dát. Napríklad viac ako tretina (35 %) ľudí používa svoj smartfón na internet banking, čo, samozrejme, poskytuje prístup k cenným finančným informáciám. Okrem toho, 57 % ľudí pravidelne používa smartfón na prístup k svojim osobným emailovým účtom a 55 % tvrdí, že ich používa na aktivity na sociálnych sieťach, kde zhromažďujú rovnako množstvo citlivých osobných údajov.

To, že stále veľká skupina ľudí v mobilných zariadeniach uchováva množstvo citlivých údajov bez akejkoľvek formy ochrany, je znepokojujúce. Heslo na ochranu svojho mobilu používa menej ako polovica (48 %) ľudí a iba 14 % ľudí šifruje svoje súbory a priečinky, aby sa vyhli neoprávnenému prístupu.

Košické letisko zaznamenalo v 1. polroku nárast cestujúcich

Aj strata zariadenia, ktoré je chránené heslom, môže mať značné následky. Napríklad menej ako polovica (41 %) ľudí zálohuje svoje údaje a iba 22 % používa na svojich mobilných zariadeniach opatrenia proti krádeži, čo môže vyústiť do situácie, že bývalí majitelia týchto zariadení budú mať pravdepodobne problém s prístupom k ich osobným informáciám a účtom.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive