Jednou vetou

Cieľom novely je nastaviť férové vzťahy

Ilustračné foto

foto: pixabay

 Cieľom novely o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch je podľa ministerstva pôdohospodárstva sprehľadniť obchodné vzťahy v dodávateľsko-obchodnom reťazci a nastaviť férové vzťahy medzi farmármi, spracovateľmi aj obchodníkmi. „V súčasnosti, žiaľ, majú dominantné postavenie predovšetkým obchodníci,“ uviedla pre TASR Zuzana Peiger Ačjaková z odboru komunikácie rezortu pôdohospodárstva.

Ministerstvo tak reagovalo na kritiku Zväzu obchodu (ZO) SR, podľa ktorého by mala pripravovaná novela v podobe, v akej je predložená, vážny dosah na slovenských obchodníkov a potravinárov.

ZO SR kritizoval, že novela zaraďuje medzi subjekty obchodného vzťahu popri dodávateľoch a odberateľoch aj združenia odberateľov, čo prinesie slovenským obchodníkom problémy. Napríklad sťaženie vyjednávacích procesov či cenových záležitostí bude mať dopad aj na potravinárov. Ďalším problémom pripravovanej novely je podľa zväzu aj to, že zákon zakazuje množstevné zľavy.

„Návrh novely má podporu farmárov aj potravinárov, je preto zvláštne, že za nich hovoria práve obchodníci, ktorí vyvíjajú na dodávateľov neprimeraný tlak,“ doplnila Peiger Ačjaková. Zároveň bude podľa jej slov v novele množstevný bonus umožnený v rovnakej výške ako podľa teraz platnej a účinnej právnej úpravy. „Nebude teda zakázaný, ako to tvrdia predstavitelia Zväzu obchodu SR,“ dodala. Súčasne je podľa nej potrebné predchádzať situácii, v rámci ktorej by dochádzalo k obchádzaniu zákona cez uplatňovanie nekalých obchodných praktík prostredníctvom združení odberateľov. „Zákon teda bude chrániť odberateľsko-dodávateľské obchodné vzťahy aj v prípade, že jedným z účastníkov bude združenie,“ vysvetlila Peiger Ačjaková.

Nekalé obchodné praktiky sú podľa jej slov napríklad dodatočné a vymyslené poplatky za marketing či za distribúciu, nevyvážené zmluvné vzťahy, jednostranné znižovanie pultových cien a pod. Novelu o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva a momentálne sa nachádza v predbežnom pripomienkovom konaní.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!