Čína aj napriek napätiu dováža z USA čoraz viac langúst

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Dopyt po amerických langustách v Číne neustále rastie, čo vedie aj k zvyšovaniu cien pre domácich spotrebiteľov.

Napriek rastúcemu napätiu medzi oboma krajinami zrejme nepríde k zavedeniu ochranných ciel na túto vyhľadávanú morskú pochúťku. Čína totiž zaviedla ochranné clá na celý rad amerických potravín, napríklad, orechy alebo bravčové mäso, langusty však na zozname nie sú uvedené.

Čína vlani doviezla z USA viac než 17,8 milióna libier (8,1 milióna kilogramov) langúst, čím prekonala predchádzajúci rekord 14 miliónov libier v roku 2016. Hodnota dovozu sa v minulom roku medziročne zvýšila zo 108,3 milióna USD (87,72 milióna eur) na 142,4 milióna USD.

Dovoz rastie aj napriek tomu, že americkí rybári znižujú objem výlovu. Rybári v Maine, ktorý je hlavným štátom pre lov langúst, vlani zažili pokles výlovu zo 132,5 na 110,8 milióna libier. To všetko môže mať za následok vzostup domácich cien, ktoré v súčasnosti na niektorých trhoch v Novom Anglicku dosahujú viac než 12 USD za libru.

Dopyt v Číne začal rásť v roku 2011, keď dovoz prvýkrát prekonal milión libier. V tom čase sa výrazne zvýšila aj hodnota dovozu langúst: od roka 2010 vzrástla takmer 20-násobne. V rovnakom období začal narastať aj dovoz do Hongkongu, no v roku 2013 sa ustálil na hodnote približne 50 miliónov USD a odvtedy je stabilný.

Môže vás zaujímať

Lagardeová skritizovala tweetovú politiku Trumpa