Jednou vetou

Čína ohlásila odvetné clá na tovary z USA v hodnote 75 mld. USD

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Čína v obchodnej vojne s USA prijme nové odvetné opatrenia.

Čínska Štátna rada uviedla, že sa rozhodla zaviesť clá vo výške 5 % až 10 % na tovary z USA v hodnote 75 miliárd USD (67,67 miliardy eur) v dvoch krokoch s platnosťou od 1. septembra a od 15. decembra. Od 15. decembra tiež začne platiť clo na americké autá vo výške 25 % a na autosúčiastky vo výške 5 %.

Trump pripustil, že jeho agresívna politika proti Číne môže Američanov bolieť

Uvedené opatrenia sú odpoveďou na eskaláciu obchodnej vojny. Americký prezident Donald Trump začiatkom augusta prekvapivo ukončil prímerie a pohrozil, že od začiatku septembra uvalí clá vo výške 10 % na ďalšie čínske tovary v celkovej hodnote 300 miliárd USD.

Jeho administratíva neskôr posunula zavedenie ciel na niektoré tovary do decembra, aby nemali negatívny vplyv vianočnú nákupnú sezónu. Niektoré tovary boli zo zoznamu úplne vyňaté.

„Čína bola v odpovedi na opatrenia USA nútená prijať odvetné opatrenia,“ uviedla v piatok Štátna rada. Dodala, že USA by mali dodržiavať to, na čom sa dohodli prezidenti Si Ťin-pching a Donald Trump na stretnutí v Osake, a spolupracovať s Čínou na ukončení obchodných sporov.

Čína je pripravená dospieť k dohode, Trump však „ešte nie je pripravený“

Čína a USA by mali pokračovať v obchodných rokovaniach začiatkom septembra.

Môže vás zaujímať

Kongresový cestovný ruch je veľkou príležitosťou pre slovenskú ekonomiku