Jednou vetou

Čína označila varovania USA pred technológiou Huawei za bezdôvodné

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Čína v utorok označila najnovšie varovanie USA pred použitím zariadení od spoločnosti Huawei za "bezdôvodné". Čoraz viac krajín má však obavy z možnej špionáže zo strany Pekingu prostredníctvom technológií čínskeho telekomunikačného gigantu.

Druhý najväčší výrobca smartfónov na svete a najväčší svetový výrobca telekomunikačných zariadení čelí problémom po zatknutí vrcholovej manažérky v Kanade a celosvetovej kampani Washingtonu proti jeho zariadeniam. Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Spojené štáty koncern obviňujú bez dôvodu a „rozširujú nezhody“ medzi Čínou a inými krajinami. Peking považuje kroky Washingtonu za „nespravodlivé a nemorálne“.

Huawei reaguje: Treba rozlišovať mýty a fakty. Toto by ste mali vedieť

V pondelok (11. 2.) minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo počas návštevy Maďarska uviedol, že pre Spojené štáty bude ťažké spolupracovať s krajinami, ktoré umiestňujú zariadenia Huawei v blízkosti „dôležitých amerických systémov“.

Jeho varovanie odznelo necelý týždeň po tom, ako tím amerických predstaviteľov v hlavných mestách Európy, vrátane Bruselu, naliehal na európske vlády, aby nepoužili technológie od Huawei pri budovaní nových 5G sietí.

Niekoľko západných štátov už tiež vyjadrilo obavy, že zariadenia od Huawei by mohli čínskym úradom umožniť prístup ku kritickej infraštruktúre na celom svete. To by pravdepodobne umožnilo špehovať zahraničné vlády.

Prvý zásah v súvislosti s Huawei – MO maže z telefónov bezpečnostný softvér

V decembri najväčší poskytovateľ mobilných služieb v Británii oznámil, že odstraňuje zariadenia od Huawei zo svojej 4G siete po tom, čo zahraničná spravodajská služba označila túto spoločnosť za bezpečnostné riziko.

Austrália, Nový Zéland a Spojené štáty vlani pre rovnaký dôvod zakázali použiť pri budovaní mobilných 5G sietí technológie od Huawei. Spoločnosť ich obavy odmieta a považuje ich za „bezdôvodné“ a obvinenia zo špionáže za nezmyselné.

Môže vás zaujímať

Obchody v nedeľu: Toto všetko hrozí, ak sa by sa predaj zakázal