Jednou vetou

Čína oznámila, že uvalí odvetné clá na tovary z USA v hodnote 60 mld. USD

Prezident Obchodnej komory Európskej únie v Číne (EUCCC) Mats Harborn reční v Pekingu v utorok 18. septembra 2018

foto: TASR/AP

Čína oznámila, že uvalí odvetné clá na tovary z USA. Dôvodom sú clá USA na čínske tovary v hodnote 200 miliárd USD (171,36 miliardy eur), ktoré ohlásila administratíva prezidenta Donalda Trumpa. Peking takisto podáva sťažnosť v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na nové clá USA, ako uviedlo čínske ministerstvo obchodu.

Čínske clá na tovary v hodnote 60 miliárd USD začnú platiť 24. septembra a dotknú sa viac než 5000 amerických produktov. Americké burzy po oznámení prišli o časť predchádzajúcich ziskov. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average bol po oznámení Pekingu v pluse 17 bodov, keď predtým jeho zisky dosiahli takmer 100 bodov. Oslabili aj indexy S&P 500 a Nasdaq 100.

Čína už nemá ako odpovedať na clá USA, uviedol americký minister obchodu W. Ross

Americký prezident Donald Trump v noci na utorok ohlásil zavedenie ďalších ciel vo výške 10 % na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 miliárd USD (171,36 miliardy eur). Clá od začiatku budúceho roka vzrastú na 25 %. „Ak Čína prijme odvetné opatrenia proti našim farmárom alebo iným odvetviam, okamžite spustíme fázu tri, čo znamená clá na ďalší import v hodnote približne 267 miliárd USD,“ varoval Trump.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest