Čína varovala USA pred ďalšími opatreniami proti čínskym firmám

Ilustračné foto

foto: TASR

Čínske ministerstvo obchodu varovalo, že opatrenia USA proti firmám, ako je Huawei, môžu eskalovať obchodný spor.

Americký prezident Donald Trump v stredu (15. 5.) podpísal nariadenie, ktorým zakázal nákup alebo používanie zariadení od spoločností, ktoré predstavujú „neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť Spojených štátov, alebo pre bezpečnosť a ochranu osôb zo Spojených štátov“.

V Rakúsku sa do siete pre elektroautá investuje okolo 93 miliónov eur

Americké ministerstvo obchodu následne oznámilo, že firma Huawei Technologies bola pridaná na čiernu listinu úradu pre priemysel a bezpečnosť BIS.

Americké firmy teraz budú potrebovať licenciu na predaj alebo prevod technológie Huaweiu, čo čínskemu telekomunikačnému koncernu výrazne sťaží obchodovanie s nimi.

Hovorca čínskeho ministerstva obchodu Kao Feng varoval, že prijímanie ďalších opatrení, ktoré skomplikujú podnikanie čínskym firmám, môže viesť k ďalšej eskalácii obchodného sporu medzi USA a Čínou.

Takisto kritizoval používanie argumentu národnej bezpečnosti ako nástroja protekcionizmu a zdôraznil, že zahraničné operácie čínskych firiem musia rešpektovať lokálne zákony.

Obchodný spor medzi USA a Čínou sa vyhrotil počas uplynulých dvoch týždňov, čo sklamalo nádeje, že obe mocnosti čoskoro dosiahnu obchodnú dohodu.

Nemecký sieťový regulátor odmieta vyraďovanie Huawei z budovania 5G sietí

USA najprv v piatok (10. 5.) zvýšili clá na čínsky import v hodnote 200 miliárd USD (178,52 miliardy eur). Čína následne v pondelok (13. 5.) oznámila odvetné clá na americké tovary v hodnote 60 miliárd USD, ktoré vstúpia do platnosti 1. júna.

Môže vás zaujímať

Raši: Banská Bystrica bude pri EYOF 2021 čerpať zo skúseností Baku