Čína varuje pred obchodnou vojnou

Donald Trump

foto: TASR/AP

Čínsky vicepremiér Chan Čeng v nedeľu varoval, že obchodná vojna by poškodila všetky strany. Nesignalizoval však ďalší krok Pekingu vo vyostrujúcom sa spore s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý obviňuje Čínu z krádeže technológií.

Chan v prejave pred globálnymi podnikateľskými lídrami na Čínskom rozvojovom fóre požadoval spoluprácu, ktorá by umožnila, aby všetci profitovali z ekonomickej globalizácie. „Obchodná vojna nie je v nikoho záujme,“ uviedol Chan. „Iba bude mať vážne dôsledky a negatívny vplyv.“

Chan v rámci svojho vystúpenia nespomenul priamo Trumpa ani spor s Washingtonom. Čínsky vicepremiér pre ekonomiku Liou Che v sobotu (24.3.) varoval, že Peking bude chrániť svoje záujmy. Čínska vláda v piatok (23.3.) zverejnila zoznam tovarov z USA, vrátane bravčového mäsa a trubiek z nehrdzavejúcej ocele, na ktoré môže zvýšiť dovozné clo.

Trump vo štvrtok podpísal výkonný dekrét, ktorý môže viesť uvaleniu ciel na čínsky dovoz. Spojené štáty obviňujú Čínu z krádeže technológií. Globálne finančné trhy sa obávajú, že odvetné opatrenia Číny môžu spôsobiť, že ďalšie vlády zvýšia obchodné bariéry, čo utlmí globálny obchod.

Môže vás zaujímať

Haluš: Recyklácia batérií elektromobilov nie je doriešená