Jednou vetou

Čína zakázala vývoz tovaru s dvojakým použitím do Severnej Kórei

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Čína sprísnila reguláciu obchodu so Severnou Kóreou, keď zakázala vyvážať do tejto krajiny niektorý tovar s dvojakým použitím, teda potenciálne využiteľný aj na zbrojené účely. Oznámilo to čínske ministerstvo obchodu.

Zákaz oznámený v nedeľu večer je súčasťou sankcií Bezpečnostnej rady OSN, uvalených na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) s cieľom vyvinúť tlak na jej vládu, aby prestala vyvíjať jadrovú a raketovú technológiu. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

Čínske ministerstvo uviedlo zoznam priemyselných komponentov, zliatin a ďalšieho materiálu, ako aj technológií a určitých druhov zariadení, ktoré majú civilné, no tiež zbrojné využitie. Ide napríklad o urýchľovače častíc či centrifúgy. Najnovším zákazom vývozu Čína pokračuje v sprísňovaní opatrení voči Severnej Kórei, pre ktorú je zdrojom takmer všetkého obchodu a energetických dodávok

Peking už zastavil veľkú časť vývozu paliva do KĽDR a výrazne obmedzil zdroje zahraničných príjmov Pchjongjangu, keď nariadil uzavretie severokórejských podnikov v Číne, poslal domov ich pracovníkov a zakázal nákup uhlia, textilu, morských plodov a iného tovaru zo Severnej Kórey.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie