Jednou vetou

Čína zaviedla clá proti USA, obvinili ju z deformácie globálnych trhov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Biely dom obvinil Čínu z "deformácie globálnych trhov". Peking totiž v pondelok zaviedol nové colné tarify na dovoz 128 výrobkov z USA v hodnote 3 miliárd USD (2,43 miliardy eur), vrátane bravčového mäsa a oceľového potrubia.

„Namiesto toho, aby sa Čína sústredila na férový export do USA, je potrebné zastaviť jej nekalé obchodné praktiky, ktoré poškodzujú národnú bezpečnosť Spojených štátov a narúšajú globálne trhy,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Lindsay Waltersová vo vyhlásení, ktoré zverejnili americké médiá.

Čína zvýšila od pondelka (2.4.) colnú sadzbu v prípade ôsmich výrobkov dovážaných z USA, vrátane bravčového mäsa a recyklovaného hliníka, o 25 %, a zaviedla nové 15-% clo na 120 amerických produktov, prevažne poľnohospodárskych, ako sú ovocie, orechy, víno Peking tak chce „vyrovnať straty“, ktoré mu spôsobilo zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka. Argumentuje, že americké tarify „vážne poškodili záujmy Číny“. Burza na Wall Street zaznamenala v pondelok výrazný pokles. Investori sa zbavovali akcií pre obavy z potenciálnej obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Priemyselný akciový index Dow Jones Industrial Average sa znížil o 1,9 %, širší index SP 500 klesol o 2,2 % a Nasdaq padol o 2,89 %. Spojené štáty minulý mesiac navrhli ďalšie tarify vo výške 60 miliárd USD na širokú škálu čínskeho tovaru za údajnú krádež amerického duševného vlastníctva a ďalšie nekalé praktiky.

Čínske ministerstvo financií v pondelok uviedlo, že americké tarify porušili pravidlá Svetovej obchodnej organizácie.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie