Jednou vetou

Čína znížila kvótu na produkciu prvkov vzácnych zemín takmer o pätinu

Ilustračná foto

foto: TASR

Čína znížila na 1. polrok tohto roka kvótu na produkciu prvkov vzácnych zemín oproti rovnakému obdobiu minulého roka takmer o pätinu. Kvóta na prvých šesť mesiacov roka 2018 však bola neobvykle vysoká. Napriek tomu sa ale niektoré firmy obávajú, že terajšie zníženie spôsobí, že nebude možné dostatočne pokryť dopyt na domácom trhu.

Firma Eni plánuje v budúcich rokoch rast produkcie ropy a plynu o 3,5 % ročne

Čína je najväčším svetovým producentom prvkov vzácnych zemín, skupiny 17 prvkov, ktoré sú kľúčové pri výrobe spotrebnej elektroniky, zdravotníckej techniky, v zbrojárstve, či pri výrobe elektrických vozidiel. Jej kvóty, ktoré stanovuje dvakrát do roka, sa preto pozorne sledujú.

Na 1. polrok 2019 stanovil Peking produkčnú kvótu na úrovni 60.000 ton. V porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi minulého roka to znamená pokles o 18,4 %. Oznámilo to ministerstvo priemyslu a informačných technológií.

Podnikatelia môžu žiadať o pridelenie kódu pokladnice pre eKasu

Vlani stanovilo ministerstvo na začiatku roka neobvykle vysokú kvótu, tento krok však neskôr zmiernilo jej zoškrtaním v 2. polroku. Celková produkčná kvóta na rok 2018 tak dosiahla 120.000 ton. Na porovnanie, v roku 2017 to bolo 105.000 ton.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest