Čína zvažuje protiúder pre USA, v hre sú clá na dovoz amerického tovaru

Ilustračná foto

Foto: TASR

Čína v piatok oznámila, že uvažuje o zavedení ciel na americké výrobky vo výške troch miliárd dolárov (2,4 miliardy eur) v reakcii na nové clá oznámené vo štvrtok prezidentom USA Donaldom Trumpom. Zoznam výrobkov, o ktorých Čína zvažuje, zahŕňa aj bravčové mäso, víno, ovocie, orechy a rúry z nehrdzavejúcej ocele, informovala spravodajská stanica BBC.

Čína podľa nej zároveň vyzvala Spojené štáty, aby nepovažovali vzájomné obchodné vzťahy za „nebezpečné miesto“. Vyjadrila nádej, že USA sa stiahnu „z okraja“ obchodnej vojny. Tej sa však, ako poznamenala, nebojí. Trump podpísal vo štvrtok dekrét, ktorý by mohol viesť k uvaleniu ciel na dovoz čínskeho tovaru v hodnote až 60 miliárd dolárov.

Nové opatrenia sú navrhnuté takým spôsobom, aby Washington mohol trestať nekalé obchodné praktiky, medzi ktoré podľa Trumpovej administratívy patrí aj krádež duševného vlastníctva. Primárne budú zacielené na niektoré produkty v technologickom sektore. Podľa dekrétu si Trump zoberie na mušku čínsky dovoz len po konzultačnom období, čo dá lobistom a legislatívcom šancu znížiť počet produktov, ktorých sa majú clá týkať, aktuálne je ich na zozname 1300.

Môže vás zaujímať

MF má do parlamentu predložiť návrh na predĺženie platnosti bankového odvodu