Číňania z CEFC cúvajú z navýšenia podielu v J&T Finance Group

Spolumajiteľ CEFC Patrick Ho

foto: TASR/AP

Čínska skupina CEFC stiahla žiadosť o navýšenie podielu v skupine J&T Finance Group, ktorú podala Českej národnej banke (ČNB). Skupina plánovala zvýšiť svoj podiel v slovensko-českej skupine zo súčasných 10 % na polovicu. V ostatných dňoch sa však čínska firma dostala do problémov v dôsledku stíhania svojho šéfa Jie Ťien-minga. Toho teraz z vedenia firmy odstavia.

Ako uviedol server iDNES.cz, CEFC pôvodne vo finančnej skupine J&T Finance Group držala 10-% podiel, v marci 2016 sa obidve strany dohodli, že získa polovicu. Mala za ňu zaplatiť 980 miliónov eur. ČNB však na prelome rokov odmietla vydať súhlas s tým, aby CEFC získala 50-% podiel. Podľa ČNB okrem iného dostatočne nepreukázala pôvod peňazí. Firma následne pripravila novú žiadosť, ktorú ale teraz sťahuje.

Významný podiel v európskej odnoži CEFC navyše získa nový významný akcionár. Podľa informácií časopisu Týden ide o štátnu spoločnosť CITIC Group, ktorá v CEFC Europe získa podiel 49 %. Hovorca CEFC Europe ale túto informáciu nepotvrdil. „Meno nového akcionára teraz nebudeme uvádzať,“ povedal Pavel Bednář.

Najväčšia súkromná firma zo Šanghaja

Jie Ťien-ming, ktorý pôsobí zároveň ako poradca prezidenta Miloša Zemana pre Čínu, podľa neho nebude naďalej akcionárom CEFC a nebude pôsobiť ani vo vedení spoločnosti.

Čo sa týka projektov v Európe, tie majú podľa Bednářa pokračovať. „Deklarovaná bola pokračujúca plná podpora nielen ziskovým projektom, ale aj rozvoju neziskových aktivít, ako sú Centrum tradičnej čínskej medicíny a SK Slavia Praha,“ povedal Bednář. Zároveň dodal, že vedenie CEFC China jednoznačne potvrdilo garanciu splatenia pôžičky J&T Group, a to najdlhšie v riadnom termíne ku dňu splatnosti. Jej hodnota je 10 miliárd Kč (393,21 milióna eur) a predstavuje zhruba štvrtinu majetku firmy v Česku. Čínska spoločnosť kontroluje v ČR aktíva za viac než 1,5 miliardy eur.

Skupina CEFC pôsobí najmä v energetike, vo financiách a v priemysle. Podľa vlastných údajov je najväčšou súkromnou spoločnosťou v Šanghaji a siedmou najväčšou privátnou firmou v Číne. V Česku kúpila podiely napríklad v aerolíniách Travel Service, v internetovej cestovnej agentúre Invia.cz, ovláda Pivovary Lobkowicz Group a je väčšinovým vlastníkom futbalového klubu Slavia Praha.

Trestné stíhanie Jie-Ťien-minga potvrdil aj Pražský hrad

Pražský hrad prelomil mlčanie o ceste šéfa prezidentskej kancelárie Vratislava Mynářa a prezidentovho poradcu Martina Nejedlého do Číny. Potvrdil, že šéf čínskej spoločnosti CEFC Jie Ťien-ming je vyšetrovaný pre podozrenie z porušenia zákona a odíde z akcionárskej štruktúry a vedenia CEFC. Poradcom na Hrade ale zatiaľ zostáva. „Čakáme na vyšetrenie celej záležitosti,“ povedal pre server iDNES.cz hovorca prezidenta Jiří Ovčáček.

Hrad v pondelok popoludní poslal tlačovú správu, že na základe rozhodnutia prezidenta Miloša Zemana rokovala delegácia Kancelárie prezidenta republiky na čele s kancelárom Vratislavom Mynářom s predstaviteľmi regionálnej vlády mesta Šanghaj, kde spoločnosť CEFC sídli. V nej uviedol, že čínska strana okrem iného informovala o tom, že Jie Ťien-ming je vyšetrovaný pre podozrenie z porušenia zákona.

„Počas návštevy Šanghaja sa delegácia stretla aj s vedením spoločnosti CEFC China na čele s prezidentom Chan Chautom. Delegácia bola informovaná o tom, že z akcionárskej štruktúry a z vedenia spoločnosti pán Jie Ťien-ming odíde,“ dodáva sa v tlačovej správe.

CEFC si pred časom vybrala Českú republiku za sídlo svojich európskych aktivít. V Česku zároveň kúpila podiely v niekoľkých firmách. Prezident Miloš Zeman okrem toho v roku 2015 vymenoval Jie Ťien-minga za svojho zvláštneho ekonomického poradcu.

Môže vás zaujímať

Zamestnanci Boeingu zrejme zavádzali FAA pri certifikácii lietadiel 737 MAX