Jednou vetou

Čínska centrálna banka chce udržať jüan stabilný

Ilustračné foto

TASR/AP

Čínska centrálna banka (PBOC) uviedla, že udrží jüan stabilný. PBOC sa postará o zachovanie základnej stability výmenného kurzu domácej meny v primeranom a vyváženom pásme, uviedla banka v nedeľu na svojej internetovej stránke.

Viceguvernér PBOC Pchan Kung-šeng uviedol, že centrálna banka verí vo svoju schopnosť zachovať stabilitu na čínskom devízovom trhu. PBOC takisto prijme nevyhnutné proticyklické korekcie a posilní makroprudenciálny dohľad v súlade so zmenami situácie a bude tiež bojovať proti nelegálnym a podvodným praktikám a zabezpečí poriadok na devízovom trhu.

ECB nie je spokojná s vývojom inflácie v eurozóne

Jüan pokračoval v piatok (17. 5.) v oslabovaní, keď sa jeho kurz dostal nad psychologicky dôležitú hranicu 6,9 CNY/USD. Čínska mena sa v piatok dostala najnižšie za takmer päť mesiacov. Straty však obmedzili signály, že centrálna banka zabráni oslabeniu nad kritickú hranicu 7 CNY/USD. Podľa expertov by kurz jüanu mohol otestovať hranicu 7 CNY/USD už na budúci týždeň.

Čínska mena zaznamenala piaty týždenný pokles po sebe. Od 5. mája, keď americký prezident Donald Trump vyhlásil, že zvýšil clo na čínsky import v hodnote 200 miliárd USD (179,02 miliardy eur), už stratila okolo 2,7 %.

Čína varovala USA pred ďalšími opatreniami proti čínskym firmám

V Hongkongu oslabil kurz jüanu v piatok až na 6,945 CNY/USD. Neskôr zmazal časť strát po tom, čo sa objavila správa, že PBOC bude v prípade potreby intervenovať, aby zabránila oslabeniu nad 7 CNY/USD. Pokles jüanu nad 7 CNY/USD by síce pomohol Číne znížiť dôsledky zvýšenia ciel, ale mal by negatívny vplyv na dôveru v čínsku menu a spôsobil by odlev kapitálu z Číny.

Pred piatkovým otvorením trhu PBOC znížila stredový kurz jüanu o 0,25 % na 6,8859 CNY/USD. Piatkové nastavenie kurzu bolo najslabšie od 27. decembra 2018.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie