Jednou vetou

Čínske spotrebiteľské ceny aj ceny výrobcov výrazne spomalili tempo rastu

Ilustračná foto

foto: TASR

Spotrebiteľské ceny v Číne spomalili na začiatku roka tempo rastu a slabší rast než v závere minulého roka zaznamenali aj ceny výrobcov. V obidvoch prípadoch údaje zároveň zaostali za odhadmi trhov. Uviedol to v piatok čínsky štatistický úrad.

Spotrebiteľské ceny sa v januári zvýšili medziročne o 1,7 %. Na porovnanie, v decembri inflácia dosiahla 1,9 %. Analytici očakávali, že decembrové tempo rastu si spotrebiteľské ceny udržia aj v januári.

Ceny výrobcov spomalili tempo rastu ešte výraznejšie. V decembri sa medziročne zvýšili o 0,9 %, v januári však rast dosiahol len 0,1 %.

HUAWEI: Takto umelá inteligencia v telefónoch uľahčuje život

Aj v tomto prípade rast cien zaostal za očakávaniami ekonómov, ktorí síce počítali s ich spomalením, ale len na 0,5 %. Znamená to spomalenie rastu cien výrobcov už siedmy mesiac po sebe.

Podľa ekonómov z výsledkov znepokojuje najmä vývoj cien producentov, ktorý do veľkej miery súvisí s vývojom zisku firiem.

Ako povedal ekonóm z Capital Economics Julian Evans-Pritchard, dá sa očakávať, že čínska vláda príde s ďalšími opatreniami na zmiernenie finančných tlakov na priemyselné podniky.

Môže vás zaujímať

Záchrana úrody ovocia pred mrazmi stála ovocinárov už viac ako milión eur