Čínsky ropný koncern Sinopec si polepšil v minulom roku takmer o 10%

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Čínsky ropno-chemický koncern China Petroleum Chemical Corporation (Sinopec) oznámil za minulý rok rast zisku takmer o desatinu, k čomu do veľkej miery prispeli výsledky v chemickej divízii.

Čistý zisk spoločnosti dosiahol za minulý rok 51,2 miliardy jüanov (6,57 miliardy eur), čo predstavuje rast takmer o 10 %. Aj napriek tomu však Sinopec zaostal za odhadmi ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg, ktorí počítali s rastom zisku v priemere na 53,6 miliardy jüanov. Tržby sa zvýšili o 22 % na 2,36 bilióna jüanov.

Firma zároveň navrhla vyplatiť akcionárom dividendy v sume 0,5 jüanu na akciu. To je najvyššia suma od vstupu firmy na burzu v Hongkongu v roku 2000. Je to zároveň omnoho vyššia dividenda, než predpokladali analytici. Tí očakávali, že dosiahne 0,17 jüanu/akcia.

Celková produkcia čínskej firmy vzrástla v minulom roku o 3,4 %. Z toho produkcia zemného plynu sa zvýšila takmer o pätinu, naopak, produkcia ropy klesla. Spoločnosť očakáva, že ťažba ropy klesne aj tento rok, čo by znamenalo pokles už štvrtý rok po sebe. V prípade produkcie plynu počíta s ďalším rastom.

Môže vás zaujímať

Štefanec: SR musí po vyšetreniach OLAF vrátiť 5,9 milióna eur do rozpočtu EÚ