Jednou vetou

Čo urobiť s odpadom, ktorý vyprodukujete počas sviatkov? Takto sa dá využiť

Cez Vianoce vyprodukujeme najviac odpadu. Čo s ním?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Odpad sa hromadí po celý rok, no počas vianočných sviatkov je ho ešte o niečo viac. A nie sú to len všetky tie papiere a krabice, v ktorých dostávame darčeky. Vyhadzujeme tiež stromčeky - umelé, ale aj živé, ktoré doslúžili. Vedeli ste, že tento odpad môžete použiť aj na niečo iné, ako ho vyhodiť do kontajnera alebo na skládku?

VIDEO: Takto sa plavil po Dunaji odtrhnutý pontón s reštauráciou!

Darčeky, stromčeky a dobré jedlo k vianočným sviatkom proste patria. Nehľadíme na to, že tieto sviatky prinášajú do našich domácností a neskôr na skládky množstvo odpadu. Po Vianociach vidíme pri kontajneroch krabice od darčekov, stromčeky či zbytky jedla. Jednotlivé veci pritom môžete použiť ďalej.

Hviezdy spomínajú: Aké sú ich najkrajšie Vianoce?

Čo s baliacim papierom?

Každý to pozná. Chceme, čo najkrajšie pobaliť darčeky a častokrát sa nám to nepodarí na prvýkrát. Darčekový papier, ktorý ani nebol použitý potom skončí v koši. Pracne zabalený darček roztrháme v očakávaní, čo sa pod ním skrýva. Tento papier sa však dá ďalej použiť.

História vianočných stromčekov. Prečo si do obývačiek nosíme kus dreva?

Môže nám poslúžiť aj o rok, no je ťažké myslieť pri rozbalovaní na to, aby sme ho nepotrhali natoľko, aby sa dal znova použiť. Ak sa vám ho nepodarí odložiť v použiteľnom stave, môžete si ho aj tak odložiť. Ak ste kreatívny, môžete z neho o rok vyrobiť napr. vianočnú pohľadnicu alebo menovky na darčeky či konfety na silvestrovskú akciu, alebo iné kreatívne predmety.

Ešte neviete, čo budete čítať cez Vianoce? Tieto tipy vám sviatky určite spríjemnia

Pekne zabalený darček ocení každý, no baliaci papier v podobe odpadu už tak nie. (Pixabay.com)

Výlet do Rakúska: Čo si nemôžete nechať ujsť vo Viedni?

Kopec dobrého jedla skončí v koši

A pritom to tak byť nemusí. Variť pre celú rodinu prináša aj množstvo jedla navyše. Nemáme odhad, preto ho radšej spravíme viac. Jeme ho večer, potom ešte deň, dva po nej a nakoniec skončí v koši. Môžete ho pritom posunúť ďalej. Vo vašom meste sa určite nachádza miesto, kde by toto jedlo uvítali alebo možno máte susedov, ktorým nie je dopriate zadovážiť si drahé suroviny na jeho prípravu. Môžete nad tým popremýšľať do budúcna, no aj na Silvestra toho pripravíte určite viac, ako vám je treba.

Stánky s pouličným jedlom sú veľkým lákadlom už aj v našich mestách

Ocenia ho aj ľudia bez domova. Mnohí sú závislí len na jedle, ktoré nájdu v kontajneroch a po sviatkoch ho tam určite pribudne. Nemusia byť však odkázaní na to, aby si ho odtiaľ vylovili. Keď im ho dáte rovno do ruky, zistíte o čom sú skutočne tieto sviatky.

Toľko dobrého jedla skončí každé Vianoce v koši. (Pixabay.com)

Tichá noc oslavuje dvesto rokov! Aký je význam a pôvod vianočných kolied

Prírodné aj umelé, končia v koši

Živý stromček je odkázaný na jedno použite. Ak ste si teda nezvolili ten v črepníku. Ale aj umelé raz doslúžia. Každoročne sú kontajnery okolo činžiakov či rodinných domov plné tohto symbolu Vianoc. S využiťím živého stromčeka je to jednoduchšie ako s umelým. No, ak je umelý stromček v dobrom stave a vy sa ho len chcete zbaviť, môžete sa spýtať mestských organizácií, či by ho neuvítali. Možno sa im bude hodiť.

Exkluzívne: Video z vianočného fotenia Heringhovej s deťmi. To bola zábava!

Využitie živého stromčeka ocenia skôr obyvatelia rodinných domov. Dá sa použiť napr. ako kompost. Každý záhradkár ocení takéto využitie. Ak vykurujete domácnoť drevom, dá sa použiť ďalej ako palivo. Využitím je aj vyrobenie skrýše pre zvieratá alebo využite kmeňa na záhony do záhrady. Niektoré mestá dokonca organizujú zbierku týchto stromčekov a ďalej ich používajú na podobné účely.

Nemusíte zrovna voziť drevo do lesa, využiť ho môžete aj doma. (Pixabay.com)

Krimi príbehy, z ktorých doslova mrazí. Veď sú zo severu

Nevhodný darček

Na záver jedna nepríjemná záležitosť, ktorá sa určite vyskytne aspoň raz za život v každej domácnosti. Dostanete dve rovnaké knihy, sveter, ktorý je vám malý alebo desať párov ponožiek. Je vám ľúto tieto veci jednoducho hodiť do skrine a človek, ktorý vás nimi obdaroval si neodložil bloček? Posuňte ho tým, ktorých to poteší oveľa viac ako vás a takýto darček si možno dovoliť nemôžu.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie