Jednou vetou

Colníci odhalili možné neoprávnené uplatňovanie nadmerných odpočtov DPH

Ilustračné foto

TASR

Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili v uplynulých dňoch účtovníctvo bratislavskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá predajom textilu, obuvi a rozličného tovaru v prevádzke na Kysuciach.

Podozrivá je z neoprávneného uplatňovania nadmerných odpočtov DPH. Predbežná škoda bola vyčíslená na 70.000 eur. TASR informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa finančnej správy.

Colníci KÚFS vykonali zaisťovacie úkony v bratislavskej spoločnosti, ktorá má prevádzku v Kysuckom Novom Meste, aby získali potrebné doklady. V papierovej forme zaistili účtovníctvo za roky 2014, 2015, 2016, 2017 a takisto aj za prvé tri mesiace tohto roku. Firma je podozrivá z porušovania daňových predpisov v zmysle zákona o DPH.

Spoločnosť si mala neoprávnene uplatniť nadmerné odpočty DPH. Na predaj ponúkala tovar prevažne z Číny, ktorý nakúpila na základe zjednodušených faktúr od obchodníkov z Bratislavy. Platby za nákup tovaru sa realizovali zväčša v hotovosti. Aby si následne táto spoločnosť mohla znížiť vlastnú daňovú povinnosť, zaradila do svojho účtovníctva aj fiktívne zjednodušené faktúry.
Po vznesení obvinenia a preukázaní viny hrozí trest odňatia slobody na desať rokov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie