Jednou vetou

ČR nedosiahne uhlíkovú neutralitu bez nových blokov jadrových elektrární, uviedol Babiš

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Česká republika je pripravená vydať sa na cestu uhlíkovej neutrality, ak bude môcť budovať nové bloky jadrových elektrární, ktoré sú zdrojom čistej a bezemisnej energie. Uviedol to český premiér Andrej Babiš na sociálnej sieti pred začatím sa dvojdňového decembrového summitu EÚ vo štvrtok popoludní.

Podľa Českého rozhlasu chce Babiš záruky, že ostatné členské štáty, predovšetkým susedné Rakúsko, nebudú blokovať plánovanú výstavbu nových jadrových blokov v Dukovanoch a Temelíne. „Bez jadra Česko uhlíkovú neutralitu nedosiahne,“ povedal Babiš novinárom pred odletom do Bruselu.

Pellegrini pred samitom EÚ: SR je pripravená mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku do roku 2050

Zdôraznil, že ČR chce dosiahnuť klimatickú neutralitu a perspektívne uzavrieť uhoľné elektrárne. Podľa tlačovej agentúry APA sú Rakúsko a Luxembursko pripravené zablokovať na summite uznesenie, ktoré by umožnilo členským krajinám čerpať finančnú podporu z fondov EÚ na stavbu jadrových elektrární.

„Hlavná téma dnešných rokovaní v Bruseli je boj proti klimatickým zmenám. Dnes ráno o štvrť na osem spotrebovávali Rakúšania 23 percent českej elektrickej energie, Slovensko 30 percent. Keby sme nedodávali Rakúsku energiu, tak by si štvrtina z nich ani neuvarila kávu,“ zverejnil na sociálnej sieti Babiš.

Normálny človek by už z politiky odišiel, ale ja som urputné hovädo, tvrdí Babiš

Slovensko podľa nedávnych vyjadrení premiéra Petra Pellegriniho rozumie potrebe konať v súvislosti s klimatickými zmenami a je na potrebnú transformáciu na ochranu klímy pripravené. Premiér taktiež vyjadril podporu urýchleniu činnosti na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Stratégia rozvoja nízkouhlíkových technológií by mala byť podľa neho hotová začiatkom roka.

Poukázal tiež na to, že Slovensko sa rozhodlo znížiť produkciu elektriny z uhlia, čo povedie k postupnému ukončeniu ťažby hnedého uhlia v niektorých regiónoch. Zároveň zdôraznil potrebu sociálneho zabezpečenia regiónu po odstavení baní a avizoval ambicióznejšie ciele v oblasti zníženia obchodovania s emisiami do roku 2023. Poukázal i na snahu zvýšiť ciele v oblasti energetickej účinnosti a obnoviteľnej energie do roku 2030. Slovensko sa podľa neho rozhodlo vyčleniť ďalších 2,5 miliardy eur na investície do zmeny klímy a životného prostredia.

Von der Leyenová a Timmermans predstavili Európsky ekologický dohovor

Dvojdňový decembrový summit EÚ, ktorý sa začne vo štvrtok poobede, bude prvýkrát v réžii belgického expremiéra Charlesa Michela, ktorý prevzal riadenie Európskej rady od 1. decembra po svojom predchodcovi Donaldovi Tuskovi.

Pellegrini sa na summite EÚ zastáva technologickej neutrality

Slovensko podporuje Českú republiku v názore, že dosiahnutie uhlíkovej neutrality je možné len za využívania jadrovej energie. Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) vo štvrtok po príchode na summit EÚ v Bruseli.

Trump kritizoval Time za to, že za osobnosť roka vyhlásil Thunbergovú

Pellegrini na otázku TASR, či Bratislava zastáva rovnakú pozíciu, pripomenul, že Slovensko je po Francúzsku druhým najvýznamnejším výrobcom energie z jadra – podľa percentuálneho podielu na domácu výrobu energie. „S Francúzskom sme dve jadrové veľmoci, ktoré majú vyše 50 a blížia sa k 60-percentnému podielu svojej produkcie energie z jadra,“ vysvetlil premiér.

Zdôraznil, že pre SR je dôležité, aby zostala platná formulácia, že členským krajinám pri dosahovaní cieľom uhlíkovej neutrality bude ponechaná ich „technologická neutralita“.

EÚ dáva prednosť rokovaniu s USA o clách, ale je pripravená konať, uviedla Leyenová

„Tam je pre nás skryté aj to, aby Slovensko mohlo ďalej pokračovať aj v oblasti jadrovej energetiky,“ opísal situáciu Pellegrini. Luxembursko a Rakúsko sú dve členské krajiny EÚ, ktoré majú snahu zablokovať čerpanie zdrojov z pripravovaného fondu Európskej komisie pre spravodlivú tranzíciu. Fond by mal mať podľa odhadov eurokomisie k dispozícii 100 miliárd eur v programovacom období 2021 – 2027.

Premiér spresnil, že v tomto názore sú zajedno všetky krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), ale aj Francúzsko, pre ktoré je tiež udržanie atómovej energie v národnom energetickom mixe dôležité. „Musím povedať, že na stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v New Yorku sme hovorili aj o jadre. Lebo keď je bezpečné, tak my na Slovensku ho považujeme za čistý zdroj energie,“ odkázal premiér na utorňajšie rokovania v sídle OSN.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie