Jednou vetou

Dane, dane, dane – ostáva už len niekoľko dní!

Daňové priznanie

Koláž: Hlavne.sk

Blíži sa asi najmenej obľúbené obdobie a tým sú daňové priznania! Na ich podanie plus zaplatenie daní máme mesiac. A keďže väčšina z nás si túto povinnosť necháva na poslednú chvíľu, daniari a pošta aj tento roku prispôsobia otváracie hodiny. Prinášame vám prehľad všetkého dôležitého ohľadom daní, aby ste niečo nepremeškali a zbytočne tak neplatili pokuty.

Keďže 31.marec vychádza tento rok na sobotu, posledným dňom lehoty na podanie daňového priznania je najbližší nasledujúci pracovný deň, to znamená v utorok 3.4.2018, keďže deň predtým je voľno – Veľkonočný pondelok.

Zmeny oproti minulému roku

  • Živnostníci a podnikatelia si môžu tento rok prvýkrát uplatniť vyšší paušál. Doteraz si mohli odrátať 40 percent zo svojich príjmov, najviac však 5 .040 eur. Z vlaňajšieho zárobku si už môžete odpočítať 60 percent s maximálnym limitom 20.000 eur. Ak ste v hrubom zarobili do 15.750 eur, neplatíte žiadnu daň.
  • Zmeny sa týkajú aj tlačív. Tie už nájdete na internete aj v obchodoch. Vyplnené s prílohami ich môžete na daňový úrad odoslať elektronicky, poštou alebo osobne. Ak tak chcete urobiť elektronicky musíte byť registrovaný a prihlásený na portáli Finančnej správy a evidovaný na daňovom úrade. Zároveň musíte mať uzatvorenú dohodu o elektronickom doručovaní s daňovým úradom alebo mať  kvalifikovaný elektronický podpis.

Kto podáva daňové priznanie

Daňové priznanie podáva daňovník, ktorého celkové príjmy v roku 2017 presiahli sumu 1 901,67 eura. Daňovník je však povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak jeho zdaniteľné príjmy uvedenú sumu nepresiahli, ale vykazuje daňovú stratu.

Prečítajte si aj: Darujte 2 percentá z daní na dobrú vec

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

Daňovník má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane:

  • Ak je základ dane daňovníka rovný alebo je nižší ako 19 809 eur, nezdaniteľná časť je 3.803,33 eura
  • Ak je základ dane daňovníka vyšší ako 19 809 eur, nezdaniteľná časť je: rozdiel medzi sumou 8.755,578 a jednej štvrtiny základu dane daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule

Kvôli daňovým priznaniam bude dlhšie pracovať 81 prevádzok pôšt

Čo ak nestíhate podať včas? 

Aj tento rok platí, že si daňovú povinnosť môžete odložiť. Ak nestíhate, lehota na podanie daňového priznania sa dá predĺžiť o 3 mesiace. Pri príjmoch zo zahraničia až o 6 mesiacov.

Dajú sa tlačivá vyplniť cez internet? 

Na internete nájdete rôzne aplikácie, vďaka ktorým vyplníte tlačivá jednoducho, dokonca daň vypočítajú za vás.

Podajte daňové priznanie z auta

Túto novinku zaviedol vlani najväčší daňový úrad na Slovensku v Bratislave na Ševčenkovej ulici. Keďže sa tu parkuje ťažšie, daniari pripravili aj tento rok drive-in. Obslužnú zónu priamo na parkovisku. Daňové priznanie tu podáte pohodlne z auta. Urobiť tak môžete v dňoch 29.3.2017 a 3.4.2018. 

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike