Jednou vetou

Danko si za osobitným odvodom pre obchodné reťazce stojí

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS)

Foto: TASR

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) na dnešnej tlačovej konferencii, ktorú mal spolu s podpredsedníčkou vlády SR a ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielou Matečnou (SNS), poukázal na dôležitosť pripravovaného osobitného odvodu pre obchodné reťazce. Tie totiž každoročne zo Slovenska vyvážajú vysoké zisky do svojich materských štátov, čím ukracujú o financie Slovákov.

Pripravovaná 2,5% daň, ktorou majú byť zaťažené reťazce, má podľa predkladateľov tohto návrhu zabezpečiť až 100 miliónov eur ročne pre našich potravinárov a pôdohospodárov. „Nenecháme sa zastrašiť obchodnými reťazcami. Ideme do boja tvrdo a razantne. Keď ľudia pochopia, že tieto reťazce zarábajú 90%, niekedy až 130% na výrobkoch, tak verím, že nás podporia. Spomínané reťazce dostali v minulosti rôzne daňové úľavy a zarábajú nehorázne peniaze. Tieto peniaze vyvážajú von namiesto svojich daňových povinností na Slovensku. Hnevá ma to, pretože ak tu niekto zarába, tak to má investovať aj tu, na území SR. Bol som v šoku z toho, že obchodné prirážky u nás dosahujú dvojnásobné sumy oproti okolitým štátom,“ vysvetlil predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.

Danko: SNS neustúpi od presadenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce

Ako ďalej predseda NR SR uviedol, regulácia ziskov obchodných reťazcov patrila medzi jeho priority už pri vstupe do koalície. „Tieto veľké obchodné reťazce majú monopolné postavenie a zlikvidovali konkurenciu malých predajcov a taktiež šikanózne pristupovali ku svojim zamestnancom. Obchodné reťazce sú plné nekalých praktík. Ministerka Matečná má plnú podporu koalície na to, aby sme tento odvod dotiahli do úspešného konca. Tým dosiahneme, že na Slovensku naučíme arogantných podnikateľov sa správať a zároveň podporíme našu prvovýrobu,“ doplnil Andrej Danko.

O tomto návrhu zákona by mal parlament rokovať už na najbližšej schôdzi. Ako dodala ministerka Matečná, predkladaný návrh nemusí byť definitívny, sú otvorení pripomienkam. „Veľké obchodné reťazce sa k našim podnikateľom správajú veľmi povýšenecky – dávajú prirážky na produkty, ktoré dovážajú z iných štátov. Našich potravinárov tým dostávajú úplne mimo hru. Chceme posilniť postavenie poľnohospodárov a potravinárov v obchodnom reťazci. Spotrebiteľ po našich zisteniach chce slovenské produkty, hoci aj za vyššiu cenu, ale dodávateľ by musel dostať korektné podmienky. Náš návrh zákona je na stole a ideme o tom rokovať. Je teda možné, že koaliční partneri v druhom čítaní tento zákon svojimi návrhmi a pripomienkami upravia,“ uzavrela ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie