Jednou vetou

Danko: Vďaka investícii VW z 90. rokov sme dnes automobilovými lídrami

Predseda NR SR Andrej Danko s predsedom Bundestagu Wolfgangom Schäublem v Berlíne

foto: facebook.com

Možnosti zlepšenia komunikácie národných parlamentov v EÚ s Európskym parlamentom (EP) a spôsoby, ako zvýšiť účasť na eurovoľbách, boli podľa slov predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) jednými z hlavných tém jeho stredajších rokovaní s predsedom nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) Wolfgangom Schäublem v Berlíne.

Podľa Danka si vymenili informácie o fungovaní NR SR a Bundestagu aj v rámci príprav na konferenciu za účasti šéfov národných parlamentov EÚ a predsedu EP, ktorá sa uskutoční na budúci týždeň v Tallinne.

„Na budúci týždeň sa stretneme s našimi ostatnými kolegami v Tallinne. Vieme, že nemôžeme nahradiť prácu našich vlád, ale ako parlamentári musíme byť aktívni a musíme prispieť k tomu, aby vzájomná spolupráca fungovala,“ povedal na úvod stretnutia predseda Bundestagu.

Danko neskôr informoval médiá, že Schäubleho počas rozhovoru zaujala možnosť, ktorú dáva slovenským europoslancom rokovací poriadok NR SR na vystúpenia v jej pléne. Predseda Národnej rady nazval Nemecko strategickým hospodárskym partnerom Slovenska. „Vďaka Bohu Volkswagen objavil v 90. rokoch Slovensko a vďaka tomu sme dnes lídrami vo výrobe automobilov, pretože nás následne objavili aj ďalšie automobilky,“ skonštatoval.

Do Nemecka v súčasnosti smeruje až 23 percent slovenského exportu, čo robí z tejto krajiny najvýznamnejšieho obchodného partnera SR. Okrem toho má Slovensko s tradične silne exportne orientovaným Nemeckom aktívnu obchodnú bilanciu.

Na Slovensku pôsobí podľa údajov Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) viac než 500 nemeckých firiem s úhrnným ročným obratom 22 miliárd eur, pričom zamestnávajú celkovo 120.000 ľudí.

Podľa kancelárie NR SR je prioritou aktivít Slovenska v oblasti podpory exportu a investícií rozvoj hospodárskych vzťahov s Nemeckom s vyššou pridanou hodnotou, najmä v automobilovom, strojárskom a elektrotechnickom priemysle, a tiež sféra digitálnych technológií, keďže obe ekonomiky sú exportne orientované, pričom nemajú dostatok vlastných surovinových zdrojov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie