Jednou vetou

Dánska ekonomika sa zotavuje pomalšie, než sa očakávalo

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Dánska ekonomika vzrástla v poslednom štvrťroku minulého roka oproti predchádzajúcemu kvartálu slabším tempom, než uvádzal rýchly odhad. Uviedol to vo štvrtok dánsky štatistický úrad, ktorý zároveň smerom nadol revidoval aj údaje za 3. štvrťrok.

Hrubý domáci produkt (HDP) Dánska zaznamenal vo 4. štvrťroku medzikvartálny rast na úrovni 0,9 %. Rýchly odhad uvádzal rast o 1 %. Pod oživenie ekonomiky sa podpísali zahraničný obchod aj domáca spotreba. Štatistický úrad revidoval aj údaje za 3. kvartál, v ktorom ekonomika zaznamenala pokles. Po revízii klesla o 0,9 %, zatiaľ čo pôvodný odhad uvádzal pokles na úrovni 0,8 %.

Medziročne sa HDP Dánska zvýšil v poslednom štvrťroku minulého roka o 1,3 %. Výsledok je tak mierne lepší, než uvádzal predchádzajúci odhad, ktorý stanovil rast na úrovni 1,2 %. Aj za celý rok 2017 vzrástla ekonomika Dánska o niečo rýchlejšie, než úrad pôvodne uvádzal. Zatiaľ čo predbežný odhad poukazoval na ročný rast o 2,1 %, po revidovaní údajov dánska ekonomika vzrástla o 2,2 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie