Jednou vetou

Dánsky úrad pre dohľad nad finančným trhom obnovil vyšetrovanie Danske Bank

Thomas F. Borgen

foto: Facebook

Dánsky úrad pre dohľad nad finančným trhom FSA vo štvrtok znova otvoril vyšetrovanie Danske Bank pre podozrenie z prania špinavých peňazí prostredníctvom estónskej pobočky. Banka totiž v stredu (19.9.) priznala nedostatky pri dodržiavaní predpisov.

Generálny riaditeľ najväčšieho finančného ústavu v Dánsku Thomas Borgen v stredu odstúpil z funkcie, keďže interné vyšetrovanie odhalilo podozrivé platby až vo výške 200 miliárd eur, prostredníctvom malej estónskej pobočky.

„Znovu otvárame vyšetrovanie banky, ktoré sme pôvodne uzavreli v máji,“ povedal šéf FSA Jesper Berg vo štvrtok dánskej televízii TV2.

K tomuto kroku došlo po tom, ako sa aj premiér Lars Lokke Rasmussen pridal ku kritikom Danske Bank a vyhlásil, že bol „šokovaný“ rozsahom podozrivých platieb a žiada banku o ďalšie odpovede.

Maloobchodný predaj v Británii v auguste prekvapujúco vzrástol

„Skutočnosť, že Dánsko je v centre prania špinavých peňazí takéhoto rozsahu, je pravdupovediac dosť hrozná,“ povedal Rasmussen v stredu večer novinárom na okraj summitu lídrov Európskej únie v Salzburgu.
Dánska štátna prokuratúra pre finančnú kriminalitu už v auguste oznámila, že začala vyšetrovanie banky.

Dánsky denník Berlingske koncom februára napísal, že informátor už v roku 2013 varoval vedenie banky, že členovia rodiny ruského prezidenta Vladimira Putina a ruská tajná služba využívajú pobočku tejto banky v Estónsku na pranie špinavých peňazí.

Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová vo štvrtok tiež oznámila, že sa chystá prediskutovať pranie špinavých peňazí v Danske Bank s ministrami financií Dánska, Estónska a Fínska.

NR SR: Ľudia si budú môcť vyrábať destiláty pre vlastnú spotrebu

„Je šokujúce, rozsah škandálu je šokujúci,“ povedal Jourová novinárom v Bruseli a dodala, že je to aj „veľmi nepríjemná lekcia“, ktorá zdôrazňuje potrebu zvýšiť opatrnosť, obozretnosť aj kontrolu transakcií prichádzajúcich do Európy.

Dodala, že túto otázku prerokuje s ministrami financií Dánska, Estónska a Fínska 2. októbra, aby jej pomohli lepšie „pochopiť“, kde sa vyskytli hlavné chyby.
Komisárka, ktorej portfólio zahŕňa kroky proti praniu špinavých peňazí, povedala, že ak sa ukáže, že dohľad príslušných úradov nebol dostatočný, predloží túto záležitosť európskemu bankovému úradu EBA.

Môže vás zaujímať

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov