Jednou vetou

Dlhodobejšie turbulencie na trhoch môžu spôsobiť problémy talianskym bankám

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Kanadská ratingová agentúra DBRS varuje, že dlhodobejšie turbulencie na kapitálových trhoch by mohli spôsobiť problémy talianskym bankám.

Kolísanie na burzách a vysoké rizikové prirážky na dlhopisy by v prípade dlhšieho trvania mohli predstavovať riziko pre talianske finančné inštitúty, uviedla v piatok (2. 11.) DBRS.

Takýto vývoj by totiž zrejme znížil podnikateľskú dôveru v sektore a pribrzdil úverovanie.

Aktuálne sú však podľa DBRS riziká spôsobené nárastom výnosov štátnych dlhopisov a ohrozujúce finančnú stabilitu v Taliansku utlmené.

DBRS patrí k štyrom ratingovým agentúram, o ktorých hodnotenie dlhopisov sa Európska centrálna banka (ECB) opiera vo svojom programe nákupu aktív.

Zisk Berkshire Hathaway v 3. kvartáli prudko vzrástol

Kanadská ratingová agentúra nepočíta v blízkej budúcnosti s výraznejším oživením talianskej ekonomiky. V budúcnosti bude podľa nej dôležité, či sa vláde a jej politike podarí podporiť rast ekonomiky.

Talianska vláda sa dostala do sporu s Európskou komisiou (EK). Dôvodom je návrh rozpočtu na rok 2019, ktorý počíta so schodkom na úrovni 2,4 % HDP.

To je totiž trojnásobok v porovnaní s plánmi predchádzajúceho kabinetu. EK požaduje nižší deficit a finančné trhy sa obávajú novej dlhovej krízy v Európe.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie