Jednou vetou

Do konca roka má vzniknúť webová platforma pre centrálne riadené fondy

Predseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši

Foto: TASR

Do konca roka 2018 má vzniknúť webová platforma, ktorá bude informovať o možnostiach priamo riadených fondov a pomôcť zlepšiť ich čerpanie na Slovensku. Uviedol vo štvrtok podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) na medzinárodnej konferencii Posilnenie synergií a komplementarít medzi Európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi a priamo riadenými fondmi. Platforma bude obsahovať aj inšpiratívne príklady dobrej praxe.

Priamo riadené fondy nie sú eurofondy, o ktorých rozhodujú krajiny v rámci svojich finančných obálok, v tomto programovom období má SR k dispozícii 15,5 miliardy eur. „V prípade priamo riadených programov žiada záujemca priamo Brusel. Vždy musí ísť o projekt, kde je aj zahraničný partner. V priamo riadených fondoch, ktoré sú mimo štátov, je vyše 100 miliárd eur v tomto programovom období a v budúcom to bude 175 miliárd eur,“ konštatoval vicepremiér.

Na efektívne čerpanie eurofondov má dohliadať Sekcia koordinácie projektov

Podľa neho čerpanie priamo riadených programov bude dôležité pre kompenzáciu poklesu objemu financií v národnej obálke pre SR pre brexit a ďalším výzvam, ktoré stoja pred EÚ. Dôvodom, prečo najmä postkomunistické krajiny V4+4 čerpajú málo priamo riadené fondy, je podľa neho niekoľko. Programy sú pripravené pomerne komplikovane a nie každý slovenský záujemca vie potom pripraviť úspešný projekt, slovenské subjekty si často nevedia nájsť partnera a väčšina z nich sa sústredila na čerpanie na Slovensku.

Vicepremiér v tejto súvislosti uviedol, že Centrálny koordinačný orgán Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) poskytne pomoc záujemcom o financie z priamo riadených fondov.

Na konferencii sa zúčastňujú predstavitelia generálnych riaditeľstiev Európskej komisie, slovenských Národných kontaktných bodov, zástupcovia krajín V4 + 4, ktorí majú pripravené príklady dobrej praxe synergie s Európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi. Zástupcovia ÚPVII prezentujú činnosť úradu a stav čerpania priamo riadených fondov v SR.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie