Jednou vetou

Do registra poškodených zákazníkov VW sa ich za pár dní prihlásilo 28.000

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Do registra poškodených majiteľov osobných áut značky Volkswagen (VW) s dieselovým motorom sa za necelý týždeň po jeho sprístupnení prihlásilo 28.000 osôb.

„Táto vysoká účasť v prvých dňoch po sprístupnení registra ukazuje, aký vysoký je záujem o žalobu,“ povedal v piatok (30.11.) člen predstavenstva Centrály spotrebiteľov Klaus Müller. Uvedený počet osôb stačí na to, aby sa podľa neho žaloba na VW podala na súd. Na začatie konania by stačilo, keby sa do registra prihlásila polovica poškodených.

Centrála chce na súde dosiahnuť, aby koncern odškodnil svojich zákazníkov.Müller pripomenul, že zápis do registra je veľmi dôležitý pre tých zákazníkov, ktorí chceli podať osobnú žalobu na VW. Vzorovú žalobu namiesto nich teraz podajú ochrancovia spotrebiteľov a prevezmú na seba riziko s ňou spojené.

Premiér Babiš pokladá jadro za základ českej energetiky

Ďalší majitelia dieselov VW sa môžu do registra zapisovať až do začiatku súdneho konania. Informoval o tom portál nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Vedenie koncernu doteraz požiadavky jednotlivých spotrebiteľov odmietalo. Stanovisko odôvodňovalo tým, že predaj áut bol povolený, boli technicky bezpečné a schopné jazdy. Koncern už v septembri 2015 musel priznať, že manipuloval s dieselovými motormi. VW má za povinnosť odstrániť nedostatky na 2,5 milióne vozidiel.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie