Jednou vetou

Do rozvoja talentu sa oplatí zainvestovať. Tieto krúžky pre deti letia

S ponukou rôznych netradičných krúžkov sa roztrhlo vrece

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Okrem toho, že sa po prázdninách rozbehli školské povinnosti, pre deti a ich rodičov sú opäť v kurze rôzne záujmové krúžky. Umelecké, alebo športové, kde po vyučovaní môžu zdokonaľovať svoje nadanie, alebo rozvíjať svoj talent. Skúsili sme sa pozrieť na to, čo najviac letí a je v ponuke.

S deťmi na dovolenku autom? Máme tipy ako to s úsmevom zvládnuť!

Ak ste rodičmi školopovinných detí, pravdepodobne začínate riešiť prihlášky na rôzne záujmové krúžky. Mimoškolské aktivity ponúkajú jedinečnú príležitosť na rozvoj tých schopností u detí, pri ktorých bežná školská dochádzka zlyháva.

Zároveň vašim deťom ponúknete rozumnú a často prospešnú alternatívu ako tráviť voľný čas, vybiť nadbytočnú energiu a zabaviť sa v bezpečnom prostredí.

Koľko eur vyjde rodičov príprava prváka? Toto sú ceny základných potrieb

Aké krúžky sú na výber?

S ponukou rôznych netradičných krúžkov sa naozaj roztrhlo vrece. Školy sa neobmedzujú na nudnú klasiku ako karate, chemický krúžok, či informatický krúžok, ale hľadajú nové, originálne spôsoby ako deti zamestnať.

Veľa škôl a centier voľného času ponúka napríklad lego krúžky. Deti sa nielen zabavia so známou stavebnicou, ale keďže ich úlohou je podľa plánov skladať komplikované štruktúry, veľa sa naučia. Nehovoriac o skvelej príležitosti ako rozvíjať jemnú motoriku!

Obľúbená skladačka už aj ako súčasť výuky! Foto: Pixabay.com | Foto: Pixabay.com

Ďalším prídavkom do zoznamu krúžkov sú aj športy, ktoré by ste ešte pred pár rokmi hľadali na školách len ťažko. Napríklad taký bowling alebo golf.

Sedem šialených dovolenkových destinácií pre ľudí, ktorých nudí more

Viaceré školy už ponúkajú aj výsostne moderný krúžok – naprogramuj si robota. Niektoré v kombinácii s programovaním ako takým. Máločo pripraví dieťa na povolania, ktoré v súčasnosti letia.

Veľa sa hovorí o tom, že mladých ľudí treba angažovať v občianskom živote. Stačí sa pozrieť na volebnú účasť a volebné preferencie prvovoličov. Dobrým spôsobom, ako začať, môže byť prihlásenie dieťaťa na krúžok mládežníckeho parlamentu.

Naprogramovali ste si už robota? Foto: Pixabay.com

Pozor na nadbytočné ambície!

Mnohí rodičia, najmä tí, ktorí neboli spokojní s aktivitami vo svojom vlastnom detstve a teraz ľutujú, že sa tú či onú vec nenaučili, môžu byť príliš aktívni a prihlasovať deti na všetky dostupné krúžky.

Polícia opätovne vyzýva rodičov, aby nenechávali deti v autách bez dozoru

Určite je to dobrý spôsob, ako dieťa zamestnať a donútiť ho učiť sa, ale tak ako ku všetkému, i v tomto prípade treba pristupovať s mierou. Inak riskujete, že ratolesť preťažíte a znechutíte.

Zlaté pravidlá

Ideálne je, najmä pri väčších a rozumnejších deťoch, ak sa spolupodieľajú na rozhodovaní o tom, čomu sa budú mimo školy venovať. Snažte sa rešpektovať ich záujmy a sny. Nie každý má na to, aby bol hokejovým reprezentantom, či špičkovou balerínou, lenže zároveň nie každý po tom túži.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Ak svoje dieťa dobre poznáte, nie je čo riešiť. Budete vedieť, ako sa asi bude cítiť v tej či onej situácii, čo ho zaujíma a práve naopak, z čoho má strach.

Vracia sa vaše dieťa zo školy s úsmevom? Foto: Pixabay.com

Nie je vôbec dobré, ak by dieťa malo byť na krúžku celý čas v strese a domov chodiť s trasúcimi sa kolenami a slzami na krajíčku, prípadne tak unavené, že mu nezostane čas na školu.

Vyberajte teda s mierou a s rozumom a myslite na to, že dieťa potrebuje vo svojom živote aj spontánnosť. Nemožno mu všetky aktivity dopredu naplánovať.

Šesť seriálových tipov na dlhé letné večery

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie