Do Zákonníka práce sa majú doplniť ďalšie pravidlá vysielania pracovníkov

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Ministerstvo práce pripravuje novelu Zákonníka práce, ktorou sa majú doplniť ďalšie pravidlá pri vysielaní zahraničných pracovníkov. Do slovenského právneho poriadku sa majú prebrať ustanovenia eurosmernice. Rezort o príprave právnej normy informuje na legislatívno-právnom portáli Slov-lex. Medzirezortné pripomienkové konanie k novele by malo odštartovať v marci tohto roka.

Počet minimálnych dôchodkov medziročne vzrástol

„Revízia smernice dopĺňa ďalšie pravidlá vyslania s cieľom posilniť postavenie zamestnancov, zabrániť obchádzaniu pravidiel, ale aj vyjasniť niektoré sporné otázky,“ informuje ministerstvo práce.

V Zákonníku práce sú vymedzené pravidlá, ktoré vysielajúci zamestnávateľ musí pri vyslaní zamestnanca na územie SR dodržať. Najneskôr do 30. júla 2020 sa musia prijať a uverejniť právne predpisy a správne opatrenia, ktorými budú transponované ďalšie pravidlá týkajúce sa vysielania zamestnancov.

Ministerstvo priblížilo, že ide najmä o doplnenie pravidiel pracovného práva, ktoré sa na zahraničného zamestnanca majú aplikovať. Tiež sa majú zabezpečiť porovnateľné pracovné a mzdové podmienky pre zamestnancov vyslaných k užívateľskému zamestnávateľovi.

Spotrebiteľské ceny v januári vzrástli o 1,1 %, najviac zdraželi potraviny

Eurosmernica má zabezpečiť aj to, aby sa odlíšilo napríklad krátkodobé vyslanie, taktiež sa upravilo aj posudzovanie tzv. reťazenia zamestnaní, keď zamestnanca na tom istom mieste a s tým istým druhom práce vystrieda iný zamestnanec. Okrem toho sa má upraviť postup, keď už vyslaný zamestnanec musí ísť pracovať do iného členského štátu.

Môže vás zaujímať

Fed nemal znížiť sadzby, ekonomika USA nepotrebuje stimul, myslí si Rosengren