Jednou vetou

Dodávky železnej rudy z východu viaznu, riešil to aj Pellegrini

Ilustračné foto. Foto: TASR
Stredoeurópske oceliarske fabriky závislé od dovozu železnej rudy z Ukrajiny a Ruska, medzi ktoré patrí aj košická U. S. Steel, majú v posledných mesiacoch problém. Ich produkciu ohrozuje meškanie nákladných vlakov na ukrajinských železniciach. V dnešnom vydaní o tom informujú Hospodárske noviny (HN).

Približne dve tretiny rudy potrebnej na výrobu surového železa odoberajú košické železiarne U. S. Steel práve z východu. Podľa informácií HN došlo u nich v dôsledku tejto situácie k odstávke jednej z vysokých pecí.

EÚ prijme prvé opatrenia na ochranu trhu s oceľou a hliníkom v júli

„Neposkytujeme informácie o našich obchodných partneroch a ani o jednotlivých zmluvách. Čo však môžeme potvrdiť je fakt, že sme pripravení dodávať produkty pre našich zákazníkov a naše kontrakty včas splníme,“ konštatoval hovorca košickej spoločnosti Ján Bača.

Na tieto výpadky reagoval aj štát. „Na podnet rezortu hospodárstva napísal premiér Peter Pellegrini 25. mája list prezidentovi Ukrajiny Petrovi Porošenkovi so žiadosťou o podporu a pomoc pri hľadaní možných riešení na zabezpečenie plynulých a bezproblémových dodávok strategických surovín na územie Slovenskej republiky,“ uviedol pre HN hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.

Problém mal byť podľa Stana spôsobený modernizáciou ukrajinskej železničnej infraštruktúry. „Podľa najnovších informácií je však už situácia na štandardnej úrovni,“ doplnil.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie