Jednou vetou

Dohoda Ríma s EK o rozpočte podporila talianske akcie a dlhopisy

Ilustračný obrázok

Foto: pixabay.com

Dohoda Ríma s Európskou komisiou (EK) o rozpočte na budúci rok podporila talianske akcie a dlhopisy.

Taliansky akciový index FTSE MIB sa o 14.53 h SEČ nachádzal s plusom 1,66 % na úrovni 18.954,67 bodu. Akcie talianskych bánk si polepšili približne o 2,5 %.

Znížili sa tiež výnosy talianskych štátnych dlhopisov. Výnosy 2-ročných dlhopisov padli na 0,395 %, čo bolo najmenej za takmer 7 mesiacov.

Europoslanci dajú Slovensku sériu odporúčaní v súvislosti s agrodotáciami

Výnosy referenčných 10-ročných dlhopisov sa znížili o 12 bázických bodov na 2,81 %. Riziková prirážka na 10-ročné talianske dlhopisy voči nemeckým bondom sa zmenšila na 261 bázických bodov, čo bolo najmenej od septembra.

Správy, ktoré potvrdili dohodu medzi talianskou vládou a EK o rozpočte na rok 2019, zlepšili náladu investorov. Rím minulý týždeň oznámil, že zníži cieľový deficit na budúci rok na 2,04 % hrubého domáceho produktu (HDP) z pôvodne plánovaných 2,4 % HDP.

EK, ktorá pôvodný návrh rozpočtu odmietla a hrozila spustením konania pre nadmerný deficit, revidovaný rozpočet v stredu odobrila. Dohoda znamená, že Taliansko sa vyhne sankciám za porušenie fiškálnych pravidiel.

EK v stredu uviedla, že napriek akceptácii revidovaného rozpočtu, bude pozorne sledovať výdavky Ríma. Taliansko sa však zatiaľ vyhlo disciplinárnemu konaniu.

ČSA v januári zrušia lety z Prahy do Bratislavy aj z Bratislavy do Košíc

„Riešenie nie je ideálne, ale umožňuje nám v tejto fáze vyhnúť sa procedúre nadmerného deficitu,“ uviedol podpredseda EK Valdis Dombrovskis.

Dodal, že nový rozpočet má jeden dôležitý pozitívny element, a tým je fakt, že je založený na realistickom ekonomickom scenári.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie