Jednou vetou

Doplnkové poistenie k životným poistkám zdanené nebude

Ilustračné foto

TASR

Ministerstvo financií (MF) SR upravilo výklad zákona o dani z poistenia, podľa ktorého sú od začiatku roka všetky neživotné poistenia zaťažené osempercentnou daňou. Podľa Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) totiž z pôvodných vykonávacích predpisov vyplynulo, že touto daňou má byť zaťažené aj doplnkové poistenie k životným poistkám. To ňou tak zaťažené definitívne nebude, informovala o tom v pondelok asociácia.

„Zostali sme nepríjemne zaskočení, pretože týmto by boli poškodení v prvom rade klienti. Daň by sa im premietla do zvýšenej ceny. Štát by mal životné poistenie vrátane doplnkového podľa nášho názoru podporovať, a nie zaťažovať nepriamou daňou,“ uviedol predseda predstavenstva AFISP Martin Lancz. Asociácia avizovala, že chce o tejto problematike s MF SR rokovať. Rovnaký názor ako AFISP zastávala aj Slovenská asociácia poisťovní.

Bašternáka znovu obvinili za zločin krátenia dane a poistného

Podľa Lancza išlo o nedorozumenie a rozdielnu interpretáciu zákona, ktorú sa podarilo vysvetliť. Hovorkyňa Ministerstva financií SR Alexandra Gogová dodala, že Finančná správa SR na základe rozhodnutia vedenia MF SR upravila informáciu k zákonu o dani z poistenia, ktorú má uverejnenú na svojej webovej stránke.

Podľa asociácie sa zmenou podarilo predísť škodám, ktoré by sa dotkli spotrebiteľov. „Výsledkom rokovaní je dohoda, že osempercentná daň sa nevzťahuje na doplnkové pripoistenia k životnému poisteniu. Považujeme to za víťazstvo zdravého rozumu,“ dodal Lancz.

Môže vás zaujímať

Štát ako prevádzkovateľ mýtneho systému bude mať priamy vplyv na efektivitu výberu mýta, tvrdí expert