Jednou vetou

Dôvera v ekonomiku eurozóny v máji klesla na 9-mesačné minimum

Ilustračná foto

foto: TASR

Dôvera v ekonomiku eurozóny v máji klesla na najnižšiu úroveň za deväť mesiacov. Napriek tomu prekonala odhady analytikov, ktorí očakávali ešte horší výsledok. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK).

Podľa údajov EK kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny, indikátor ekonomického sentimentu (IES), v máji klesol na 112,5 bodu zo 112,7 bodu v apríli. Májová hodnota indexu je najnižšia od augusta 2017, ale vyššia ako 112 bodov, ktoré predpovedali analytici.

Kažimír: Gréci dokážu stáť na vlastných nohách. Taliansko nesmie ohroziť eurozónu

Prieskum ukázal, že pokles dôvery podnikateľov v priemysle a službách bol vo veľkej miere kompenzovaný výrazným nárastom dôvery v maloobchode a stavebníctve.

Konkrétne, indikátor dôvery v priemysle sa v máji znížil na 6,8 z aprílových 7,3 bodu a v sektore služieb klesol na 14,3 zo 14,7 bodu. Indikátor dôvery v maloobchode zároveň vzrástol na 0,7 z -0,7 bodu a v stavebníctve sa zvýšil na 7 zo 4,6 bodu.

Ekonomika eurozóny môže ešte viac spomaliť, zhodli sa predstavitelia ECB

Kombinovaný index dôvery podnikateľov zo všetkých odvetví sa v máji mierne zvýšil na 1,45 bodu z aprílových 1,39 bodu. Prispelo k tomu zlepšenie vývoja nových objednávok, najmä exportných, zatiaľ čo hodnotenie minulej výroby sa prakticky nezmenilo.

A na záver, index spotrebiteľskej dôvery podľa prieskumu EK v máji klesol, ale len mierne na 0,2 z 0,3 bodu v apríli.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie