Draghi nevidí dôvody na ukončenie uvoľnenej peňažnej politiky ECB

Predseda Euroskupiny Mario Centeno a predseda Európskej centrálnej banky Mario Draghi

Foto: TASR/AP

Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi vo svojom vystúpení na jesennom rokovaní Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB) v indonézskom letovisku Nusa Dua povedal, že nevidí koniec uvoľnenej peňažnej politiky v eurozóne. "Výrazné peňažno-politické stimuly sú ešte stále potrebné."

Draghi poukázal na to, že v eurozóne sa ešte nedosiahli strednodobé inflačné ciele. Banka je však pripravená na všetky ďalšie opatrenia, aby dosiahla stabilnú úroveň inflačných cieľov.

ECB tlačí na ING, aby vrátila pracovné miesta z Londýna do EÚ

Šéf ECB tiež uviedol, že situácia európskych bánk sa od finančnej krízy pred desaťročím ďalej zlepšila. Kvóta základného kapitálu v prvom štvrťroku sa však znížila zo 14,6 na 14,1 %. Podiel nedobytných úverov vo veľkých bankách klesol z minuloročných 5,9 na 4,8 %. Problémom úverových ústavov zostáva ich nízka miera zisku. Vo vzťahu k vlastnému kapitálu klesla zo 7,1 na 6,6 %.

Najväčším rizikom pre stabilitu v eurozóne je podľa Dragiho neriadený brexit. Kým v prípade zmluvne dohodnutého brexitu by bolo šokové riziko slabé, v opačnom prípade by sa mohol presadiť veľký faktor neistoty.
Šéf ECB vyzval aj súkromné firmy, aby sa na túto situáciu pripravili.

Môže vás zaujímať

Vývoz ropy z Iránu klesá