Jednou vetou

Draghi odmietol Trumpovu kritiku

Mario Draghi

foto: TASR/AP

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi stroho odmietol kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump ho obvinil, že sa snaží cielene a neférovo oslabiť euro.

„Máme svoje právomoci, máme svoj mandát,“ povedal Draghi na fóre ECB v portugalskom meste Sintra. „Naším mandátom je cenová stabilita definovaná ako miera inflácie, ktorá je blízko, ale pod 2 % v strednodobom horizonte,“ vyjadril sa. Draghi zopakoval, že ECB je „pripravená použiť všetky nástroje potrebné na splnenie tohto mandátu“. Dodal, že ECB sa nezameriava na výmenný kurz eura.

Trump v utorok kritizoval Draghiho a ECB za to, že signalizoval ďalšie uvoľnenie menovej politiky, čo by zrejme oslabilo spoločnú európsku menu voči doláru.

Trump oznámil, že s čínskym prezidentom absolvujú rozšírené stretnutie

„Mario Draghi práve oznámil, že môžu prísť ďalšie stimuly, čo okamžite spôsobilo pokles eura voči doláru,“ napísal Trump v utorok na Twitteri. To podľa neho spôsobí, že krajiny eurozóny budú mať voči USA neférovú konkurenčnú výhodu. „Roky im to spoločne s Čínou a ďalšími prechádza,“ doplnil.

Trump neskôr poukázal na nárast kľúčového nemeckého akciového indexu Dax, ktorý zdôvodnil Draghiho vyjadreniami. „Veľmi nefér voči Spojeným štátom,“ dodal.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie