Jednou vetou

Drsné čísla. Takto by mali klesnúť zisky hotelov a reštaurácií v Európe

Ilustračné foto

foto: TASR

Eurokomisár pre vnútorný trh vyzýva, aby sektor turizmu bol prvý v poradí pri poskytovaní financií z fondov na zotavovanie.

Odvetvie turizmu v Európskej únii čelí „otrasným“ cifrám, pokiaľ ide o jeho pokles v dôsledku koronakrízy. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton preto chce, aby tento sektor bol na rade prvý pri poskytovaní financií z fondov na zotavovanie.

Na základe informácií z medzinárodných inštitúcií Breton uviedol, že „sa pozeráme na dosť otrasné cifry“ a dodal, že odvetvie turizmu a cestovania pre pandémiu stratí 275 až 400 mld. eur. Poznamenal, že medzinárodné cestovanie sa v tomto roku podľa odhadov oslabí o 30 percent a ekonomika turizmu by mohla klesnúť o 45 až 70 percent.

„Strata na európskej úrovni, ktorú vidíme v segmente hotelov a reštaurácií, je v rozsahu prinajmenšom 50 percent ročného zisku,“ povedal eurokomisár pre vnútorný trh. Dodal pritom, že táto strata by sa mohla zvýšiť až na 70 percent v prípade cestovných kancelárií a agentúr, a dokonca viac pre niektoré firmy podnikajúce v oblasti okružných plavieb a pre letecké spoločnosti.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie