Jednou vetou

Ďurovčík: Mal by byť ustanovený strop počtu hracích zariadení v herni

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

V rámci novely zákona o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií (MF) SR by mal byť ustanovený aj maximálny počet hracích zariadení v herni.

Uviedol to vo štvrtok poslanec koaličného Smeru-SD Emil Ďurovčík, ktorý v tejto súvislosti podal pozmeňujúci návrh.

Ďurovčík spolu s Irén Sárközy (Most-Híd) a Radovanom Balážom (SNS) navrhuje, aby bolo možné umiestniť v herni najviac 40 výherných prístrojov, technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi, terminálov videohier alebo iných technických zariadení alebo spolu najviac 40 takých prístrojov, zariadení, terminálov alebo iných technických zariadení slúžiacich na prevádzkovanie týchto hazardných hier v herni.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Docieliť by sa tým podľa Ďurovčíka mala kapacitná primeranosť dostupnosti hazardných hier. Určiť by sa podľa tohto návrhu mala aj povinnosť pre prevádzkovateľov internetových hier umožniť hráčom nastaviť si svoje finančné obmedzenia.

Pozmeňujúce návrhy predniesli aj viacerí poslanci opozičného hnutia OĽaNO. Poslankyňa Natália Milanová napríklad navrhla, aby sa zaviedlo účelové viazanie financií v objeme odvodu zo stávkových hier do štátneho rozpočtu na obnovu a rekonštrukciu kultúrnych pamiatok.

„Aby sa nenarušil koncept navrhnutého štátneho rozpočtu na rok 2019, odvod zo stávkových hier sa po prvýkrát použije v rozpočtovom roku 2020,“ poznamenala Milanová.

Poslanec Eduard Heger zasa okrem iného navrhoval, aby sa v prevádzkach hazardných hier zakázal predaj a požívanie alkoholických a tabakových výrobkov. Výnimkou by mali byť stavebne oddelené vyhradené fajčiarske priestory.

Plénum schválilo zjednodušenie procesu vrátenia DPH turistom

Návrh zákona o hazardných hrách je v súčasnosti v parlamente v druhom čítaní.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie