Jednou vetou

Dvojročný rast cien ropy sa predbežne zastavil

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Dvojročný nepretržitý nárast cien ropy by sa mohol skončiť.

Dôvodom je zvýšenie ponuky na trhu a rastúce obavy z toho, že pomalý rast ekonomiky spôsobí globálne oslabenie dopytu.

Cena americkej ropy WTI sa približne pred mesiacom dostala nad 75 USD (65,69 eura) za barel (159 litrov) a cena severomorskej ropy Brent nad 85 USD za barel. Odvtedy sa čierne zlato takmer nepretržite zlacňuje.

Decembrový kontrakt na WTI v piatok (2. 11.) uzavrel na úrovni 63,14 USD za barel a januárový kontrakt na ropu Brent na úrovni 72,83 USD za barel.

Dočasne ceny čierneho zlata podporilo obnovenie sankcií USA proti Iránu. To sa však zmenilo minulý týždeň. Traja najväčší producenti na svete – Rusko, Saudská Arábia a USA – totiž signalizovali, že aktuálne pumpujú na trh rekordné alebo takmer rekordné objemy ropy.

Broadcom požaduje v patentovom spore od Volkswagenu 1 mld. USD

USA navyše v piatok oznámili, že dočasne udelia ôsmim štátom výnimky zo sankcií, ktoré začnú platiť v utorok (6. 11.), aby mohli pokračovať v dovoze ropy z Iránu, čo zmiernilo obavy z nedostatku ponuky na trhu.

Tieto faktory spoločne so sériou slabých údajov z Číny a ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík zmenili pohľad na situáciu na trhu s ropou a opäť sa objavujú obavy z nadmernej ponuky.

To spôsobilo, že ceny termínovaných kontraktov na americkú ropu padli na úrovne, na ktorých sa nachádzali naposledy v apríli, a že sa prerušilo zdražovanie ropy.

Niektorí analytici si však myslia, že aktuálny výpredaj zašiel príliš ďaleko a že pokles cien bol príliš rýchly. Veľkí producenti z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) totiž nedokážu v prípade potreby dostatočne zvýšiť ťažbu, pričom existuje riziko narušenia dodávok z Iránu, Líbye a Venezuely.

Nemecká ekonomika v 3. kvartáli zrejme mierne klesla

„Strata 1 milióna barelov denne z Iránu, ďalší pokles ťažby vo Venezuele môžu spoločne s geopoliticky spôsobenými narušeniami v Líbyi a Nigérii zmazať aj tie malé rezervné kapacity, ktoré nám zostali,“ uviedli tento týždeň experti firmy Bernstein.

Produkcia OPEC je najvyššia za dva roky. Produkcia USA dosiahla v auguste rekordných 11,3 milióna barelov denne a produkcia Ruska na úrovni 11,4 milióna barelov denne predstavuje postsovietske maximum.

(1 EUR = 1,1417 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie