Jednou vetou

ECB varuje, že problémy Talianska môžu zasiahnuť aj ďalšie krajiny eurozóny

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Narastajúce napätie na talianskom dlhopisovom trhu môže zasiahnuť aj iné vysoko zadlžené krajiny eurozóny, varovala Európska centrálna banka (ECB) vo svojej pravidelnej správe o finančnej stabilite.

ECB uviedla, že zvýšenie verejných výdavkov v Taliansku, potenciálny koniec rastového cyklu v USA a signály nadhodnotenia na trhu s nehnuteľnosťami v eurozóne patria medzi riziká ohrozujúce finančnú stabilitu.

„Do popredia sa dostávajú obavy týkajúce sa udržateľnosti štátnych dlhov,“ uviedla ECB. „Tlak na náklady financovania štátov v kombinácii s nedostatkom snáh o vhodnú fiškálnu konsolidáciu môžu vo vysoko zadlžených krajinách“ spôsobiť, že pomer dlhu k výkonu ekonomiky začne byť neudržateľný.

Taliansko sa pridalo ku krajinám odmietajúcim pakt OSN o migrácii

Plány talianskej vlády na zvýšenie výdavkov, ktoré porušujú pravidlá Európskej únie (EÚ), viedli v tomto roku k nárastu nákladov na financovanie dlhu a ukázali zraniteľnosť krajiny. Dôvodmi sú vysoký verejný dlh a slabý rast ekonomiky.

„Narastajúce napätie na trhu sa môže preniesť na dlhopisové trhy iných štátov v prípade ďalšieho talianskeho stresu,“ uviedla ECB.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie